Andlig utveckling iFokus

Andlig utveckling

Läst 2327 ggr
szirius
4

föredrag om Inkaprofetian den 12/10-2011 Stockholm

Detta fick jag i ett mail och vill dela med mig:

Q'ero föredrag om Inkaprofetian den 12/10-2011 Stockholm

Don Mariano Flores Quispe och Don Claudio Quispe, båda Q'ero Paqo från Anderna och Peru är just nu i Stockholm för att dela med sig av sin kunskap. De informerarar om Inkaprofetian samt ger healingsessioner och håller Workshops.
I onsdags gav de sin syn på vad som händer i världen, oss och med Moder Jord (Pachamama) just nu.
Nedan följer det som jag antecknade under kvällen:
Enligt Inkaprofetian så går Pachamama just nu igenom en djup övergång till en ny början som kallas Pacha Kuti.
Många andra urkulturer, tex Maya pratar också om 2012 och stora förändringar men till skillnad från de flesta så ser Inka enbart positivt på det som händer nu och inom den nämsta framtiden.
Inka menar att att det inte handlar om jordens undergång utan enbart om att frekvenserna ändras.
Den globala uppvärmingen och alla katastrofer som sker ser Inka som att Pachamama bara vill göra oss medvetna om att något händer nu. Det är inte negativt. Moder Jord förlåter oss, håller oss och är fortfarande medicin för oss.
De menar att vad Moder Jord säger är att vi behöver fråga oss själva hur vi lever på Jorden och på platsen där vi bor samt att dela våra böner och offergåvor med Pachamama.
Don Claudio säger att vi i Europa har en stor tomhet i våra hjärtan, att våra själar inte får tillräckligt med näring.
Att vi behöver lyssna mer inåt i oss själva, vara i tystnad så vi kan höra och vara i kontakt med våra själar så att vårt inre barn kan lyssna och lugna ner sig.

Allt som händer  nu i Jordens "mage" händer också i våra kroppar. Det visar sig som hormonförändringar både till det bättre och det sämre.
Vår kropp har alla fyra elementen i sig och just nu visar Jorden att det handlar mycket om eld vilket är kopplat till ilska. Även vattnet är ur balans och det gör att vårt blod blir smutsigt så att det skapas trauma i våra kroppar.
Den 28-30/10 - 2011 möter vi dörren till den nya tiden och det innebär att vi går in i 3 dagars energimässigt mörker.
Ett positivt mörker enligt Inka, för då får vi möta oss själva.

  • Du kommer då medvetet eller omedvetet vara med om skillnader i din kropp. Hormonerna kommer att åka upp och ner. Framför allt kommer ilska och frustration att komma upp till ytan.
  • Alla dina speglar kommer att förstärkas minst 10 gånger. Du kommer att komma djupare och djupare. Du kanske upplever det som otäckt men försök att ge tacksamhet för vad du ser och vad du varit med om.
  • Det här är tiden när du kommer att möta mycket känslor som du tidigare stött bort och som kommer från många generationer tillbaka.
  • Alla projektioner kommer att visa sig riktigt starkt. När du arbetar med dig själv, gör det med FÖRLÅTELSE.
  • Var i kontakt med djur, hjälp dem att också gå igenom denna övergång.
  • Det är viktigt att fokusera på dina energicentra, se vilket/vilka som behöver mer uppmärksamhet.
  • Inka/Paqos dömer inte, för dem är allt lärdomar så se med förlåtelse när du möter dina skuggor.
  • Det här är dagar för att acceptera och relatera till dina föräldrar och rötter.

Några har redan börjat denna process och känner rädsla men Inka menar att vi egentligen bara borde glädjas åt att vi får möta oss själva.

Den 31/10 startar sedan övergången och den varar i nästan 9 månader till den 21/6-2012. Det här är tiden att processa allt som kommit upp under 28-30/10.

Den 21/6 klockan 4.30 när solen går upp, föds den nya solen, den nya Början.
Då kommer vi att kunna gå in i en djupare läkning och medvetenhet av oss själva. Det är en tid att vara tillsammans. Många i Peru kommer att möta solen genom att gå upp på bergen.
Någon frågade hur det blir med familjen och vänner som kanske inte är medvetna om allt det här?
Q'eros svarade att bara någon är medveten så väcks de andra upp också. Vi är kopplade till varandra.
Dela gärna med dig av vad du tror på och låt sedan alla själva bestämma vad de vill göra med det.

[NeferNefer]
0
#1

Tack, det var mycket intressant Glad

szirius
0
#2

Jag märker av bland många vänner och bekanta att det sker saker nu, många går igenom olika smärtor men också kommer fram till nya insikter - det är helt klart en reningsprocess, vilket är intressant att följa.

Den 11 november ( 11/11 2011)  ska man meditera i hela världen klockan 12, med fokus på att hela vår jord och alla som lever där. Energierna kommer vara extra starka denna dag.

[NeferNefer]
0
#3

Jo, det är mycket på gång. Jag vet många som känner sig deppiga och har sömnproblem, exempelvis. Tack för meditationstipset, jag hakar på såklart.

Gaiatri
0
#4

Tack för informationen! Glad

Ja, nu kan man observera och se om det är något som är på gång. Tycker att jag i flera år nu har både känt av energihöjning och perioder med tung gammal energi som transformeras och healas. Punkterna som tas upp i # 0 känns som jag jobbat med ett tag nu och speciellt det med flera generationer är jag mycket medveten om att det är något som är viktigt och det känns som att jag haft fokus på det ett bra tag.

Zeverin
0
#5

Jag har noterat 11/11 i min kommaihågkalender.

szirius
0
#6

# 3 ja, sömnproblem har väldigt många nämnt under denna höst framför allt.

#4 Jag har också haft fokus på släktmönster och att bryta dessa i många år.

Det är så svårt att veta om det är ens personliga erfarenheter( att man hittat sätt att höja sig själv) som gör att man upplever mer ljus eller om det är tiden och de större energierna som gör det lättare…Obestämd kanske en kombination.

Men det kan ju lika gärna gå åt andra hållet, bara lite ältande och man kan sjunka som en sten hur snabbt som helst…så jag tycker att detta hjälper mig att hela tiden vara medveten om mina tankar - för väljer jag de negativa, ja då får det konsekvenser DIREKT.Samma sak med de positiva naturligtvis.Glad

#5 Härligt, ju fler desto bättreFlört

szirius
0
#7

Jaha, jag fick iaf en minst sagt intressant natt Flört- ingen blund men ett kollegieblock fylld med känslor och tankar som strömmat upp under natten.

Mkt nedtryckt ilska och känslor av att inte bli sedd, respekterad, uppskattad.Helt klart ett generationsmönsterFlört. Idag ska jag vara i detta och ge min tacksamhet till detta och jobba med mig själv i stor förlåtelse.

Och försöka sova liteTungan ute

Någon annan som iakttagit något under gårdagen och natten, som vill dela ?Glad

szirius
0
#8

hmmm, ännu en natt utan sömn…kanske finns det en mening att jag ska "vaka ut" dessa nätter? Jag känner mig inte trött trots att det pågår massor på flera plan just nu….spännande är det vilka insikter som kommer. Energierna är helt klart mkt lättare inatt, nu känner jag mig upprymd och fylld medan gårdagen var enormt tung och frustrerande.Saker faller på plats, fantastiskt hur snabbt vissa arbeten kan gåGlad

Otroulig
0
#9

# 8 Lustigt. I går kände jag mig lite orolig och inte så balanserad. I morse vaknade jag av en härlig dröm och känsla av att vi får en andra chans. Vi har varit i det här läget förut och nu ska välja rätt tankar och känslor. Som att idag startar det. Har lite svårt att sätta ord på det.

Härlig känsla i alla fall!

Medarbetare, Law Of Attraction iFokus