Andlig utveckling iFokus

Andlig utveckling

Läst 2980 ggr
AnnaEson
0

Hur ska jag hjälpa min dotter?

Hur ska jag hjälpa min dotter?

Har en fråga som rör min 12 åriga dotter Linnea. Vet inte riktigt var jag ska vända mig, men detta kanske är rätt forum?

Det är så här att hon upplever mycket övernaturligt nu. Hos sin pappa så både ser hon och hör andar. Ibland känns det som om det är överfullt i hennes rum, säger hon. Hon ser ibland också ljusbollar som glittrar i olika färger ovanför henne, ibland dalar de ner över henne och då blir hon pigg säger hon.

Hon får ofta tryckande huvudvärk, ont i ena lungan och hostar mycket. Särskilt när hon ska sova. Oftat somnar hon aldrid före halv ett på natten, dels för att det inte går att sova och dels för att hon hostar så. Men detta händer bara hos hennes pappa. När hon kommer till mig så somnar hon i bra tid och hostar ingenting.

En kväll när det var jättemycket i hennes rum, bad hon om hjälp och såg en stor ängel med gigantiska vingar vid dörren i hennes rum, och direkt efter det somnade hon gott.

Hon frågade mig i veckan om man kan känna andras problem? Ibland känner hon att hostan inte är hennes egen, och när hennes farmor (som är i livet) kommer på besök känner hon en skärande smärta i ryggen (hennes farmor lider av värk).

Problemet är att hon vill ta bort det som finns hos pappan, men han och hans sambo är kraftiga motståndare och har tom anklagat mig för att förstöra barnen eftersom jag inte tror att barnen hittar på.

Linnea har två systrar, en äldre och en yngre som också de upplever saker hos pappan men inte lika starkt.

Vad ska jag göra och hur ska jag hjälpa Linnea?

MVH/ Anna

essio
0
#1

Be din dotters guide om hjälp.

Din dotter verkar väldigt öppen, och precis som barn är mest tar hon in allt, utan att sovra. Hennes guide kan hjälpa till att välja vilka energier som ska få utrymme.

Lynxx
0
#2

Kolla med de inne på Medialt iFokus om de vet hur ni ska lösa detta.

http://medialt.ifokus.se/

/L

Gaiatri
0
#3

Du säger att din dotter vill ta bort det som finns hos pappan. Hur? Vill hon ta dit någon eller är det något hon kan göra själv?

Jag tror också att det är bra att be om hjälp och vägledning. Be om skydd från de energier som påverkar henne negativt.

Jag blir också lätt påverkad av andras värk eller sjukdomar. Jag känner ofta att någon har värk någonstans innan personen säger att de har ont. Jag tror att det är olika hur man lär sig hantera detta.

Hellas
0
#4

Hej Anna,

Barn som har andliga/mediala upplevelser är väldigt vanligt och jag är glad för att du som förälder inte bortförklarar det med struntprat eller inbillning.

En del kan handla om fantasier på grund av rädslor men jag tror inte att allt är fantasi.

Jag har själv haft andevärlden med mig sedan jag var liten så jag vet vad det handlar om, jag har nästan aldrig blivit rädd eftersom jag trodde att alla kände och såg det jag själv upplevde.

Det finns två saker som jag tror är viktigt att vi vuxna gör för att stötta våra medialt öppna barn.
1. Lyssna och förstå att det de upplever faktiskt är på riktigt
2. Försök förklara och berätta att det här är ingenting farligt, rädslorna hon känner är på grund av att hon inte vet vad det handlar om, andevärlden vill inte skrämmas.
3. Uppförstora inde det som händer, jag ser det Övernaturliga som någonting väldigt Naturligt.
4. Hon behöver även hjälp med att hantera sina chakran, det finns artiklar inne på Medialt iFokus där det beskrivs på ett enkelt sätt.
5. Pappan, ja han har sina egna rädslor att fajtas med men jag tycker ändå att man som förälder ska visa respekt för sina barns rädslor och om det innebär att man själv behöver tona ner sin egna impuls att bara bortse från det dottern känner så är det en ganska enkel åtgärd för att få henne att må bättre.

Det behövs inget Hokus Pokus, bara vanligt sund bondförnuft.
Hon är för ung för att gå kurser förstås och hon ska inte skickas till Healers eller andra ställen.
Det finns en del enkla redskap som ni kan använda er av, sedan brukar barn, då de kommer in i tonnåren stänga ner sig själva, vilket jag tycker är bra.
Ungdomar behöver få fokusera på sin egna mognad från flicka till att bli ung kvinna.

Sedan vill jag även säga att hon har allt stöd hon kan få av sina egna guider och att ser glittrande ljusbollar och får besök av sin Guide innebär att de arbetar med att få henne trygg.

Jag hinner inte med att skriva så mycket mer nu om det här men fråga gärna!
Vi har en ganska ny tråd på Medialt som handlat om barn och medialitet som jag kan puffa fram lite om du vill .

Kram och lycka till!

//Hellas

Medarbetare på http://spiritualism.ifokus.se/

AnnaEson
0
#5

TACK så jättemycket för svaren.

Vi pratar mycket om detta hemma och tack vare det är Linnea inte rädd, hon upplever det mer jobbigt. Jag är glad att hon hela tiden berättar när något hänt så hon får prata om det.

Jag tror precis som du Helena-K att pappan har egna rädslor att tampas med. Han kommer inte att varken hjälpa henne eller erkänna att det finns spöken. Han vill att jag också ska säga till henne att det är fantasier så att hon inte ska vara rädd. Vilket jag aldrig kommer.

Men som mina döttrar säger; vi ser ju det vi ser och om du inte hade sagt att det fanns hade vi trott att vi var tokiga.

Tack för tipsen om att hantera sina chakran, ska ta del av det. Hon säger själv att hon har en knapp på handen där hon kan stänga av, men det verkar vara så mycket nu och detta med hostan och ryggontet har påverkat henne och hon vet inte riktigt hur hon ska hantera det.

Det känns mycket bra att veta att hennes guider arbetar med att hålla henne trygg. Hon vet både namn och kan i detalj beskriva sin guide/skyddsängel.

Vet någon om det finns medium som kan ta bort andar på avstånd? Då pappan aldrig skulle tillåta någon att komma hem till dem. Brukar sådant var dyrt? Jag ligger lite lågt ekonomiskt just nu.

Tacksam över att ni tog er tid att svara mig:)

/Anna

Hellas
0
#6

#5 Jag är säker på att det här inte handlar om andar som på något vis är platsbundna utan de befinner sig i ljuset (om det nu inte enbart handlar om energispår, men det tror jag inte).
Det hon ska göra när den obehagliga hostan kommer är att be sin guide om hjälp att ta bort den.
Hon kan även tydligt tala om att hon inte vill märka av dessa besök.
Det svåra med det här är att hon är säkert nyfiken och går och känner efter om hon ska känna någonting och så fort man känner efter så är man genast öppen och mottaglig för andra sidan.

Dessutom, man kan se sin Guide som en Dörrvakt, Doorkeeper så hon kan be guiden hålla vakt så att absolut ingen kommer innanför hennes egna aura/energi.
Det kan hon göra varje kväll hon ska sova, det blir nästan som en kvällsbön.
Jag kan känna själv att detta med kvällsbön tillsammans med barnen som gjordes förr inte var så dumt och det kan man göra oavsett om man är troende eller inte.
Hon behöver inte prata högt utan det räcker med att prata i tanken.

Knappen hon har är perfekt, på=tänt ljus, öppna chakran, av=släckt ljus, stängda chakran.

//Hellas

Medarbetare på http://spiritualism.ifokus.se/

AnnaEson
0
#7

TACK.. ska läsa upp ditt svar för henne. Hon blev så glad när någon hade svarat på just hennes problem.

Hon såg en tjej i svart hår med lång fläta springa förbi hennes rum och samtidigt som hon passerade dörren så öppnades den lite. Hon hade högre fart än man kan komma upp i på den korta sträckan och fast det gick så fort så fick Linnea ändå en tydlig bild av henne, Hon var klädd i lucia-skjorta. (tänker att det kanske kan var en gammaldags nattskjorta) När jag frågade Linnea om hon uppfattade något namn på denna tjej så sa hon efter att ha funderat ett litet tag, Linda!

Hennes gitarr har spelat på nätterna också men det tror hon är en kille. Pappan sa till Linnea en kväll att hon skulle sluta sjunga på övervåningen, men uppe var det tyst. Sedan hörde hon att någon gick ner för trappen och drog i besticklådan i köket, pappan frågade sedan om linnea varit ner, men ingen hade gått ner. Storasyrran har hört någon gråta en kväll och rösten hade frågat sig, "varför, varför" fler gånger. När hon frågade linnea varför hon grät, så blev hon arg eftersom hon just var på väg att somna och hade absolut inte gråtit.

Det är mycket sådana här berättelser från barnen och det blir fler och fler, men de kommer främst från Linnea. De flyttade in i somras i ett mycket gammalt hus, de har nästan bara gamla auktionsfynd till möbler och gjorde en stor renovering och flyttade väggar och byggde om innan de flyttade in.

Kanske detta kan ge någon bild av vad det rör sig om för slags andar. Jag har aldrig sett något själv och vet ej vad det finns för olika sorters andar. Men tror du att de andar som finns där går få bort?

[magicadehex]
0
#8

Hej, Anna.

Men stackars liten- vad jobbigt. Jag hade det ungefär likadant när jag var liten, fast jag såg dem aldrig. Om hon inte skräms av rösterna så tror jag att hon fixar den biten själv.

Det kan vara mycket jobbigt att ha empat-förmågan, att ständigt gå runt och känna andras sjukdomar och stämningar. Därför tror jag att det är den biten som hon behöver hjälp med. Du kanske kan instruera henne att avslappnat låta hennes kärleksenergi (oj, det här är svårt att klä i ord) flöda över till den sjuke när hon är i samma rum som sjuka eller oroliga människor. Hon kan rikta kärleken så att den flödar mot den sjuke och samtidigt fokusera på stället där hon känner att det gör ont- t.e.x farmors rygg eller lungor. Hon kommer att komma på trixet väldigt snart och ju mer hon utsätts för fenomenet, ju snabbare kommer hon att lära sig att handskas med det. Det viktigaste är att hon inte anstränger sig när hon gör det. Bäst är att slappna av och låta kärleken som finns inom henne (i henne finns oändligt mycket, jag lovar!) flöda över till till den sjuke. Viktigast av allt är att hon aldrig anstränger sig. Det här ska aldrig kännas jobbigt, då gör man inte rätt. Hon ska heller aldrig bli trött efter att hon har gjort detta, då är det heller inte rätt. Det handlar om att "släppa ut sin kärlek" och låta den komma till en annan människa. Hoppas att det jag skriver inte låter alldeles för obegripligt, men det är lite svårt att beskriva det.

Vilken tur att hon har en så härlig mamma som förstår och tar det hon säger på allvar. Då jag var liten så lyssnade ingen på det jag berättade. De blev lite irriterade och fräste att jag inte skulle prata om andar och att andar inte finns. Det här fick mig att känna mig så ensam och utsatt.

Helena K har givit dig jättebra tips på hur du kan hjälpa henne.

Jag tror dock att det är viktigt att lyssna på henne och försöka stötta henne i det hon behöver hjälp med, men att inte uppmuntra för mycket. Hon behöver balans mellan det jordiska och det andliga, så att det finns ungefär lika mycket av båda i hennes liv.

Utifrån det du beskriver så tror jag att det går andar i pappans hus. Det Linnea hör är två olika fenomen- dels de andar som finns i pappans hus och dels så hör hon den andra sidan- hon kopplar in sig på den frekvensen.

Jag vet inte om man kan ta bort andar på distans. Kanske du kan göra det när du är hemma hos pappan? När du kommer in så känner du efter var den andliga aktiviteten finns och går dit. När du befinner dig i närheten av det så slappnar du av så mycket du bara kan och försöker känna in "anden". Därefter så kan du tänka till anden: Vad vill du? Varför är du här? Den kommer då att svara dig i form av en tanke eller en känsla (om du inte har hörseln till att höra dem med). Utifrån det styr du "tanke-koversationen" med anden och när ni har kommunicerat en stund så kan du tänka till den att den kan gå mot ljuset, varpå du föreställer dig ett stort gyllene ljus i rummet och därefter försöker du med din tanke att styra anden mot ljuset. Försök att hela tiden sända ut trygghetskänslor mot anden, så att den känner sig trygg med att gå till ljuset. Du kommer att känna när den har lämnat hemmet. Luften kommer att kännas annorlunda- "tommare" och lugnare. Du kanske får göra om detta flera gånger om det finns flera "andar" i pappans hem.

Vänligen/Magica

AnnaEson
0
#9

Tack snälla Magica för svaret. Det betyder så mycket att få hjälp och tips i detta.

Jag förstår precis hur du menar, jag tycker du beskrivit det på ett bra sätt. Jag är också helt övertygad att Linnea kommer förstå. Allt jag säger till henne verkar nästan som bekräftelser på något som hon egentligen redan vet.

Ska försöka känna in när jag är hos hennes pappa nästa gång och ingen vuxen är hemma. Kanske jag och Linnea kan hjälpas åt?

Berättade för Linnea vad du Helena-K skrev i svaret och hon tog till sig det direkt och fattade precis vad hon skulle göra. Särskilt det med dörrvakten. Jag frågade om jag skulle förklara igen , men det behövdes inte.

Tack igen. Jag är så glad att Linnea kan få lite verktyg att jobba med.

Kram Anna

amier
0
#10

Du är en fantastisk mamma som stöttar din Flicka så vackert.

Du har fått många råd och jag får till mig att du bara ska be uppåt om hjälp, så att era guider samarbetar……Min dotter på 28 år stängde till  när hon var småbarn…..men öppnade upp för ett år sedan drygt  och det bara forsar in information. Hon har förutsagt allr under ett år framöver stort som smått på EN GÅNG. Allt har inträffat. Hon blev så rädd och trodde att hon framkallat dessa händelser ( jordbävning,vulkanutbrott, uppsägningar, sjukdoma,r bilolyckor, polismästaren som var pedofil mm allt detta innan någon annan visste om detta)Nu med facit i hand så har hon bett att få vara ifred…..och hon är bönhörd.

Det goda som detta fört med sig är att hon delar mitt andliga intresse numera.Förut blev hon bara irriterad.

Alla "spöken" kan ni få hjälp med. Gå in på nätet och se om det finns medier som kan vet hur man gör.Jag själv omsluter dem med ljus och ber dem gå dit där de hör hemma.Allt gott till er.

Med Kärlek och Respekt

Amier

Hellas
0
#11

Alla guider sammarbetar så det behöver man aldrig vara orolig för, de kommunicerar med automatik!

Det går bra att ta kontakt med andevärlden på distans och jag är ganska säker på att det här är INTE jordbundna andar vilket gör att man inte kan sända dem till ljuset, de är redan där Oskyldig.

//Hellas

Medarbetare på http://spiritualism.ifokus.se/

[magicadehex]
0
#12

Anna: Det var så lite så Glad