Andlig utveckling iFokus

Andlig utveckling

Läst 2672 ggr
bluemary
0

Hur ser ni på sjukdom ?

Jag har under 23 års tid besvärats av svår kronisk värk.
Jag har läst så många olika skäl till detta, ex att man
ska förstår andra människors smärta men jag valde
sjukvården just för att kunna hjälpa andra och har även
arbetat idéelt för att hjälpa andra. Men sedan mina
besvär började så kan jag ju inte hjälpa andra, orkar
inte umgås med andra utan tillvaron grundar sig helt
på att orka med det dagliga. Även min man är sjuk
och behöver mycket hjälp. Det känns som att jag går
igenom det här livet utan att få någonting gjort, jag
orkar bara inte. Det hela låter som rader fyllda av själv-
ömkan men jag menar inte så, utan undrar bara hur
ni ser på på detta. Och visst vore det lite lättare om
man upplevde någon mening med det hela. Jag för-
söker att meditera och leva i nuet. Läser även Mirakel-
boken och lyssnar på Marianns underbara band som
jag har skickat efter. Har en stor vacker trädgård och
försöker att finna kraften genom den. Men jag har
så svårt att ta till mig det som jag både gör, läser
och lyssnar på eftersom värken är så  intensiv. Har
försökt med healing vid flera tillfällen utan någon som
helst effekt. Kanske att någon är i samma situation
och har hittat något som gör att det hela kan lätta
lite ? Stor kram !

SumacWarmi
0
#1

Oj, utan att själv kunna säga något vettigt vill jag bara önska att du ska finna vad du söker snart. Jag kommer att följa den här tråden med stort intresse och hoppas på många kloka inlägg, eftersom min man också plågas svårt av smärtor sen många år tillbaka.

Tillit är den magiska ingrediensen som skapar under. Lev väl!

[Mariann]
0
#2

Ofta är ju sjukdom karmiskt och jag vet fler som väljer(själen väljer) att ta på sig en större karmisk"förbränning" (flera livs karma) i nuvarande liv för att man i nästa inkarnation kan frigöra mer krafter till att just tjäna. Eftersom du har en inre önskan om just att hjälpa och också gjort det ideelt, tycker jag den förklaringen låter logisk på dig. Din (själens) tid kommer med garanti i nästa inkarnation. Glad

Om du fortsätter att meditera, om det funkar och ändå går bra, så kommer du lossna lite efterhand, om allt lossnar genom detta är ju svårt att säga, men det är hur som en av vägarna att gå. Om man inte kan aktivt fysiskt hjälpa människor kan man ju alltid be för mänskligheten, bara det är ett tjänande också. Be om att änglarna hjälper till vid katastrofer mm. Be om att det du nu kan genomströmma till gagn för andra att det får strömmaosv.

Jag vet att vi många gånger har så stora krav till oss själva om att hjälpa mer fysiskt, men har vi liv som gör det omöjligt får man hitta andra sätt och framförallt ta vara på sig själv.

Stor varm kram på dej!

[rore]
0
#3

Hej bluemary!

Nu har jag ju ingen aning om hur gammal du är. Men svår kronisk värk i 23 års tid.

Det låter fruktansvärt jobbig.

Förstår av ditt inlägg att du är en person som har gjort och vill göra mycket för andra. Det är fint med dessa egenskaper. Men ibland så kanske vi ska fråga oss själva var i från det behovet kommer.

Det vet ju egentligen bara du.

Ibland går vi upp i rollen att vara till lags och hjälpa andra av inre orsaker som vi inte reflekterat över. Det bara är eller har varit så och då glömmer vi bort oss själva.

Vi glömmer bort Våra egna behov!

I stället så lagras de som just smärta i våra kroppar eller utbrändhet eller panik system.Eller annat som hindrar oss..

Jag säger inte att det måste vara så för just dig. Men jag tror att fenomenet är vanligare än vad vi tror många gånger.

Ja, det var lite utav mina tankar som dök upp när jag läste ditt inlägg.

Önskar dig kraft och energi./ Kram Rore

bluemary
0
#4

Tack för fina svar ! Det här är ett forum som jag känner att jag kan skriva och berätta om mig själv utan att bli påhoppad.
Och visst stämmer det,att man bränner ut sig själv då man så gärna vill hjälpa andra. Utan att gnälla eller beklaga mig så är det bara att konstatera att det i förhållanden (tjejer och
kvinnor) till 99,9% har varit jag som har lyssnat och ringt och ordnat med det som de inte orkat o s v. Och så har man
glömt bort sig själv. Fullständigt. Tills den dag då man känner att egot i kroppen håller på att explodera; jamen, jag då ? ?!!

Men då är det för sent. När man så äntligen börjar komma ihåg så sitter värken där. Och vägrar att släppa taget. Men å andra sidan, jag har vänner omkring mig (kvinnor) som har levt på precis samma sätt som jag. Och dessutom haft 3-4 barn.
(jag är barnlös och jag har inte någon sorg p g a det, för mig är det djuren som står mig allra närmast ända sedanbarnsben. Så av någon anledning så har jag fått värken, men
inte de andra som varit i samma situation.

Och då undrar man ändå. Först i början så var jag inne på detta med straff. Men
efter att ha kommit in en bit i Mirakelboken och andra bra böcker som Caroline Myss som skriver om de olika boningarna så är den dumma tankegången borta. Men jag kände att svaret från Mariann var väldigt fint och jag har läst det många gånger. Finns det flera på detta underbara forum som också
är i samma situation som jag ? Kram till er allihopa ! PS: På det här svaret så borde jag nog ha skrivit OT, hoppas att det
går bra ändå !

[Mariann]
0
#5

Bluemary jag tog mig friheten att redigera lite i ditt inlägg, dvs jag föste ihop meningarna så det blir lättare att läsa. SkämsKyss

jag har också lagt till några viktiga ord i mitt eget svar #1 till dig dvs den andra parantesen.

[Mariann]
0
#6

vill också slå ett slag för en utmärkt bok i ämnet. Den går ju att låna på bibblan…

Esoterisk Läkekonst

[Mariann]
0
#7

Texten om boken

"Denna bok innehåller en systematisk genomgång av sjukdomarnas grundläggande orsaker med utgångspunkt från den uråldriga visdomens syn på människans natur.

Detta synsätt sammanfattas i den första av de 10 lagar för helande som författaren ingående behandlar: ”All sjukdom är en följd av ett hämmat själsliv, och detta gäller för alla former i alla naturriken. Helarens uppgift är att frigöra själen så att dess liv kan flöda genom den samling av organismer som bildar varje enskild form.”

Den djupaste orsaken till sjukdom är alltså olika tillstånd i mentalkroppen, astralkroppen eller eterkroppen som stör och förhindrar själsenergins fria flöde genom formen.

Denna analys av sjukdomarnas orsaker gör det möjligt för författaren att tydliggöra den konventionella medicinens begränsningar och visa hur den bör kompletteras av en andlig läkekonst som försöker komma tillrätta med de energistörningar som ligger bakom varje sjukdomssymptom.

Men all sjukdom låter sig förstås inte botas för den kan vara ett uttryck för själens oåterkalleliga beslut att dra sig tillbaka från formen. Och författaren redovisar därför på ett mycket utförligt sätt de olika faserna i dödsprocessen och ger också inblickar i de skeenden som föregår den nya inkarnationen."

[Mariann]
0
#8

#4 Grunnar över om du provat att försöka åtgärda saken med kostförändring och också större doser av D vitamin och omega 3?

ps. vore bra om du aktiverar din personliga sajt så man kan kontakta dig privat Oskyldig om det nu är ok att jag gör det….

szirius
0
#9

Jag känner också att jag vill skriva ngt, det här med sjukdomar och värk är verkligen speciellt , det fungerar så oerhört individuellt och ingen kan veta hur det ligger till för ngn annan.

Jag kan bara berätta om min egna upplevelse.Jag har själv en nackskada sedan 10 år och genom den kronisk nack och huvudvärk.Det jag märker tydligt är att värken är näst intill omöjlig att hantera då jag fastnar i tankar kring att känna mig ensam, drabbad, att livet är orättvist, varför jag,jag ser allt jag behöver prioritera bort osv.När jag däremot fokuserar på att öppna mig och se att jag verkligen inte är ensam i världen med svår värk, när jag tar in andras öden och känner kärlek och acceptans inför detta så kan jag hantera värken.I stället för att jämföra mig med de som är friska och utan värk( och därmed känna mig "misslyckad" )  så lyfter jag perspektivet till världens människor och ser hur otroligt lyckligt lottad jag ändå är i detta liv.Från att känna mig drabbad, så känner jag mig tacksam.

Varför jag skriver detta är för att jag märker att även du analyserar detta, du undrar varför detta hände just dig och inte dina vänner? Du ger dig själv nästan skulden.Och skuld och skam ökar smärtan.Men det finns ingen skuld, som jag ser det!

Jag håller med de tankar #3 har, att mkt kan lagras på detta sätt omedvetet och kan upplösas genom personlig utveckling.Inom esoterik finns DESSUTOM en annan syn på detta, att innan man inkarnerar faktiskt kan VÄLJA att komma in i en handikappad kropp eller få en kronisk sjukdom, just för att de lärdomar är vad som kan föra oss vidare i vår utveckling, på ett själsligt plan.

Vi är inte heller perfekta varelser vi människor, ingen av oss är det, och det kan vara viktigt att poängtera.Oavsett om man är frisk eller sjuk.Så även om en sjukdom är ngt vi själva skapat, så tror jag likväl att det har ett högre syfte att gå igenom den upplevelsen.

Att försöka slåss mot livets skeenden är en hopplös kamp - att däremot släppa motståndet och istället försöka bemöta det som kommer till en på bästa sätt,får krampen att lindras.

Jag behöver själv påminna mig om min innersta övertygelse, för den är lätt att glömma Oskyldig…men jag tror verkligen att en sjukdom ALDRIG är ett straff, utan ALLTID en gåva.Om vi förmår oss att lyssna inåt, så kan vi lära oss oerhört stora saker av dem.Ibland helas vi av detta, ibland inte.

Jag tycker också att Marianne påpekar ngt viktigt, och det är att det inte bara är i "yttre, fysisk tjänst" som vi kan hjälpa världen, utan våra böner och kärleksfulla tankar är också viktiga och gör skillnad!Kyss

bluemary
0
#10

Hej ! Tack för fina och intressanta svar ! Ursäkta om mina
inlägg ibland ser ter sig lite besynnerliga. Talade med en
datakille som menade att eftersom vi bor mer eller mindre
mitt i skogen så finns det inte så mycket att göra vad gäller
datorns egen vilja. Där försvinner allt efter ett visst antal
rader så det gäller att snabba på och skicka iväg så fort
det bara går. 
Vad gäller min kost så äter jag inte kött sedan 20 år tillbaka
vilket gör att jag är noga med extra tillskott som just omega-3
och D-vitaminer.
Vad gäller den personliga sajten, om jag skriver text som jag
känner passar här, kommer den då att täcka upp på alla andra
ställen. ex forumet för hundar .

bluemary
0
#11

Ps: Nu så gick allt iväg utan att jag ens aktiverat"skicka meddelande". Får nog lämna in datorn i alla fall. När vi
köpt den här nya datorn så bytte jag användarnamn, det
gick inte på annat sätt. Mitt var då whitney och jag skrev
ett inlägg "är livet bara en dröm". Så oerhört mycket intres-
santa svar, helt otroligt ! Ska läsa igenom allihopa och
skriva ned i min bok. Måste skicka iväg nu innan allt
försvinner ! Ännu en kram !

yogflame
0
#12

Har du provat ayurveda ifrån indien..

läkekonst från naturen dom inkluderar yoga också samt massage varje dag. Jag har blivivt hjälpt av det(sömnproblem)

En dam hade fivbromyalgi heter väl värk hela tiden, hon kunde ej läsa en bok det vart bra för henna efter 14 dagar men fick höra av en annan som var där också att sedan hade nån gått bort , och hon fick tillbaka värken.

Men jag kan rekommendera att du provat det. helst i indien då det är dyrt i sverige. 2 veckor brukar kosta runt 7-8000kr  då ingår ej resa utan bara doktor , mediciner husrum och vegetarisk kost och  Yoga och massage varje dag.