Andlig utveckling iFokus

Andlig utveckling

Etiketter: andlig-utvecklingpsykologiskt-arbete
Läst 99 ggr
Condor
3

Att kunna skratta åt sig själv

Det är en sorts välsignelse att kunna skratta åt sig själv. Jag läste för några dagar en artikel om vad som händer i kroppen när man skrattar. Det startas positiva biokemiska reaktioner i kroppen, som t.ex. stärker immunförsvaret och vem som skrattar mycket lever längre.

Om man inte så ofta hittar någonting att skratta åt, kan man skratta åt sig själv, t.ex. varje gång som man gör något klumpigt. I stället för att vara frustrerad över sig själv, är det befriande att skratta åt sig själv. Man kan också skratta över hur man har reagerat på saker som har hänt.

Att kunna skratta åt sig själv förutsätter att man inte tar sig själv allt för viktig. Ingen blir heller inte sur eller ledsen, som det kan hända när man skrattar åt en annan. Även om man bara skrattar åt själva situationen, händer det att folk tar det personligt. Jag tänker på när jag skrattade när Fata Morgana trillade i sjön och hur hon reagerade. När det sen hände mig, bara ett par veckor senare, skrattade jag också. Men jag skrattade i båda fallern bara åt situationen och inte pga något personligt.

Osho sa att skratt är en av de naturligaste formerna av meditation och att skratt är egots motsats. Han sa att humor avslöjar hur absurda våra tankar, rädslor och identiteter egentligen är. När du skrattar åt dig själv, åt livet, åt det mänskliga dramat, blir egot mindre viktigt.

Idag kunde jag erfara hur rätt Osho har. Fata Morgana diskuterade med chat gpt om vad new agare skriver om energier och energifält, där de blandar ihop en massa saker med termer som de tar från buddhism, fysik och psykologi, men som absolut är felaktigt. Hon läste upp vad chat gpt svarade henne och frågade mig hur jag ser det. Sen svarade hon chat gpt med det som jag sa och den svarade att det var på pricken och avslutade med "Nagarjuna nickar".

När hon läste upp det sa jag "oj vad mitt ego växer nu" 😄 och sen skrattade jag åt mig själv och hur jag reagerade i mitt inre. Skrattet var kopplat till självobservation och att bli medveten om sig själv. Det växande egot krympte tillbaka till "normal storlek" igen. 😄 Skratt kan avväpna egot så att säga. 😊

Gråeld
3
#1

#0
Ett gott skratt förlänger livet, sägs det. Och visst är det så. Livet kan vara nog tufft ibland.

Brukar också skratta åt mig själv, när man gör något tokigt. Man är inte här och nu, tankar som är någonstans.
Eller så är man stressad i farten.

Som Kalle anka, en foten i färgburken. När jag skulle ner för stegen, pluffs så var foten målad med en omkull tippad färgburk.
Jag bara började skratta, sådant händer bara i tecknade serier. Men tydligen inte.

Ja, jösses som det kan gå ibland.😅

Condor
3
#2

#1:

Ja, sånt händer och då är det bättre att skratta än vad jag tror att Kalle Anka skulle ha gjort. Han skulle nog ha fått ett raseriutbrott. 😊DonaldDuckGIF.gif

[snowy00]
2
#3

Ja, att skratta är både skönt, och avväpnande…minns själv när jag såg en video med Osho där han skämtade om TM (meditationen alltså). Att jag tog det lite negativt, eller t o m lite personligt, visade mig bara egentligen att jag tog den meditationen som något för viktig..😄😅🧘

Condor
2
#4

#3:

Om du själv har gjort bra erfarenheter med TM, är det oviktigt vad andra anser om det. 😊

Stjärnskott
4
#5

#2: 🤣Nu har du allt fångat mig på film i min värsta stund 🤣
Jag kunde bli kalleanka förbannad väldigt fort tidigare i livet. Nu mer händer det mer sällan tack och lov 😇

 🌸🌼🌸

Livets alla steg
Är mina att ta
🌼🌸🌼

[snowy00]
1
#6

#4:

Sant.😊

Condor
2
#7

#5:

Fast ibland kan var och en av oss bli till Kalle Anka. 😊

Stjärnskott
2
#8

#7: Sant…. 🤣

 🌸🌼🌸

Livets alla steg
Är mina att ta
🌼🌸🌼

[snowy00]
2
#9

😄 Jag kunde också bli till Kalle Anka förr i tiden….🤣🤣🤣 Fast nu händer det ändå nästan aldrig, hehe.