Existerar Gud? / En vishetshistoria
Den här vishetshistorian hittade jag på Sadhgurus sida
I Buddhas Gautamas liv inträffade en underbar händelse. En viss morgon satt han i en församling med sina lärjungar när en person kom fram till honom. Den här personen var en hängiven dyrkare av Rama. Han hade ägnat hela sitt liv åt att endast repetera "Ram, Ram, Ram", och han gick inte bara till tempel utan hade också byggt många tempel själv. Han var en man med stor hängivenhet. Nu närmade sig slutet av hans liv och en liten tvekan uppstod. "Hela mitt liv har jag bara sagt 'Ram, Ram, Ram'. Det finns så många människor här som inte tror på Gud och som ändå njuter av livet. Jag har missat allt, bara för att uttala Guds namn. Anta att det inte finns någon Gud, som vissa säger, då kommer jag ha slösat bort hela mitt liv." Han visste att Gud fanns, men han hade bara en liten tvekan.
"Hur som helst, här finns en upplyst varelse, han borde veta." Han gick till Gautama. Tidigt på morgonen, innan solen gick upp, stod han i skuggan och frågade: "Finns Gud?" Gautama såg på mannen och sa: "Nej." Det var första gången han gav ett tydligt "Nej". För alla lärjungarna där var detta en ständig kamp inom dem – om Gud finns eller inte. Det är en enorm kamp som har pågått i tusentals år. Sedan människan först fanns på denna planet, har denna kamp funnits inom henne. Kampen gäller både troende och icke-troende. För första gången sa Gautama bestämt "Nej" och det hördes en stor suck av lättnad. Man behöver inte kämpa längre. Det finns ingen Gud. Ingen snokar på dig, du kan göra vad du vill med ditt liv. Vilken glädje! Det var en stor lättnad.
På kvällen kom en annan man. Den här mannen var en Charvaka. Dessa är genomgående materialister som inte tror på något annat än det de ser. På den tiden fanns det professionella Charvakas på landsbygden. De kom till din stad och utmanade dig: "Jag kommer att bevisa för dig att det inte finns någon Gud. Om du bevisar för mig att det finns en Gud, ger jag dig så mycket pengar, men om jag bevisar för dig att det inte finns någon Gud, måste du ge mig lika mycket pengar." Detta var deras yrke. Han var en erfaren Charvaka. Du kanske har trott på Gud i femtio år, men om du pratar med honom i femton minuter, kommer han att bevisa för dig att det inte finns någon Gud. Han hade bevisat för tusentals människor att Gud inte existerar. Men han blev äldre, och en liten tvekan uppstod. "Anta att det finns en Gud. Om jag så länge har bevisat att det inte finns någon Gud, kommer han då att lämna mig ifred när jag kommer dit? Dessa troende säger ändå att Gud är mycket hämndlysten – kommer han att lämna mig ifred?" En viss rädsla uppstod. Han visste att det definitivt inte fanns någon Gud, men en liten tvekan dök upp.
Han kom på kvällen, efter att solen hade gått ner, till Gautama, stod i skuggan och ställde samma fråga: "Finns Gud?" Gautama såg på mannen och sa: "Ja." Hans lärjungar var återigen i uppror. På morgonen var de väldigt glada över att det inte fanns någon Gud. På kvällen säger han att Gud finns. Vad är det för spel Gautama spelar? Vad är det här för spel? Försöker han bara skapa förvirring? Hela spelet handlar om att lägga bort all tro, så att man verkligen söker. Med tron har man bara förstört sökandet.
#0:
Saken är ju den, att vem som tror på en sorts gud utan att ha erfarit gud (erfarit smadhi), tror på föreställningen som han har av gud, så frågan lyder egentligen om den föreställningen existerar. Svaret måste bli nej.
Men den som inte tror på gud har heller ingen föreställning av en existerande gud. Då blir svaret "ja".
#1: Det är nog det som är poängen med den här historien. Men sen kan det ju hända, att den som Buddha svarade ja till börjar göra sig föreställningar om Gud och det då blir det ju heller inte riktigt rätt 😄 Ja man får se den här historien som med mycket annat på den andliga vägen, dvs som paradoxal 😊
Existerar Gud? med språket riskerar vi hela tiden en avgudadyrkan, som innebär att vi dyrkar det vi själva skapat.
Utan språket som blir det motsatta, Gud bortom våra mänskliga begrepp och förnuft.
- Redigerat 2024-08-17 14:08 av [SolaH]
#0:
Ja, Buddha ville nog skala bort deras tro. Tron på gud, och tron på icke-gud.😊
#3:
Ja, och det är den begränsade strukturen, jaget, som skapar det som dyrkas. 😄
#5
Javisst,, så är det. 🙂
#3: Ja, precis så är det 😊
#4: Det tror jag med, att han ville 😊