Andlig utveckling iFokus

Andlig utveckling

Etikett: andligt-inspirerat-texter-dikter
Läst 54 ggr
Condor
3

De flitiga myrorna / En vishetshistoria

Den här historian har nog inte mycket med andligt att göra, men det är en översättning av en vis historia av Gisela Rieger, som säger en hel del om hur det kan gå till i världen.

Varje morgon kom de flitiga myrorna punktligt och glada till arbetet. Trots att de arbetade hårt större delen av dagen, älskade de sitt jobb. Alltid nynnande på en melodi, arbetade de flitigt och gjorde även övertid när det behövdes.

Generaldirektören, en fet råtta, upptäckte en dag att det inte fanns någon som övervakade myrorna i deras arbete. Så han anställde en dyngbagge som avdelningschef för att kontrollera myrorna. Dyngbaggen började genast skapa olika rapporter och standardisera arbetsprocesser och arbetstider. Myrorna var nu tvungna att regelbundet rapportera och dokumentera allt.

För att stödja dyngbaggen anställdes en fluga som hans personliga sekreterare. Hon tog hand om alla telefonsamtal, korrespondens och den oändliga arkiveringen. De flitiga myrorna fortsatte att arbeta glatt och nynnade sina melodier då och då.

Generaldirektören blev mycket imponerad av dyngbaggens dagliga rapporter. Han ville se fler grafiska presentationer, kalkyler och framtidsanalyser på sitt skrivbord. Så det blev nödvändigt att anställa en gräshoppa som ekonom. Hon fick en företagsbil och ett nytt kontor. För att klara av sitt arbete fick hon en liten padda som sekreterare. Naturligtvis fick paddan också ett nytt skrivbord med en ergonomisk stol.

De flitiga myrorna fortsatte att arbeta, men nynnade nu bara sällan på sina melodier. De klagade till generaldirektören att de knappt hann med sitt egentliga arbete på grund av alla nya instruktioner, riktlinjer och den mängd papper de var tvungna att fylla i. Då beslutade generaldirektören att anställa en syrsa som personalchef. För avdelningen där myrorna arbetade, anställdes dessutom en mullvad som administratör. Genom goda kontakter lyckades han ta med sin tidigare sekreterare och älskarinna.

De flitiga myrorna blev nu riktigt stressade och nynnade inte längre! Generaldirektören upptäckte att myrornas avdelning inte längre genererade samma vinster som tidigare. Så han anlitade en uggla som företagskonsult mot en betydande avgift. Ugglan analyserade och diagnostiserade alla avdelningar i flera veckor. Efter två månader presenterade han sin slutrapport för generaldirektören, som sa följande: “Ni har för mycket personal, ni måste minska antalet anställda!!!”

Följande ugglans expertutlåtande, gav råttan alla myror som alltid hade arbetat så flitigt och glatt sparken. Nu förstod myrorna inte världen längre.

  • Redigerat 2024-08-02 18:19 av Condor
Stjärnskott
4
#1

Denna historia har väldigt mycket med just Andlighet att göra… tycker ju jag då som är en motvalls kärring emellanåt.

Den berättar väldigt utförligt hur man släcker ner glädjen och den flödande kraften av Livsenergin i levande varelser…..

Och påminner oss också om att vakna upp ur dvalan och den monotona slentrianen av att rätta in oss i den outtalade ramen som kallas norm.

 🌸🌼🌸

Livets alla steg
Är mina att ta
🌼🌸🌼

Condor
4
#2

#1:

Ja, det har du rätt i. Det tänkte jag inte på.

Något liknande har jag till och med varit med om. I företaget som jag jobbade hade dom 3 direktorer sittande. När dom var tvugna att spara in personal, gjorde dom en av dem till chefen för filialen på flygplatsen. För att kompensera dessa kostnader, fick först importchefen sparken, sen exportchefen. När jag insåg att den där direktorn var helt aningslös om flygfrakt, som gav mig som hade mycket aning om det idiotiska anvisningar, var min arbetsglädje borta. Till slut fick jag också sparken.

  • Redigerat 2024-08-02 18:42 av Condor
Stjärnskott
4
#3

#2: Japp, det finns flera verksamheter som människan har gjort till en gud
där ekonomin är livssaften för ett fåtal - Där massan av världens barn förbrukas på löpande band.

Det är förfärligt.

 🌸🌼🌸

Livets alla steg
Är mina att ta
🌼🌸🌼

[snowy00]
3
#4

#0:

Detta stämmer så bra in på en arbetsplats jag varit på. Nog för att jag gillar struktur i det jag gör, men allt ska effektiviseras….på ett annat ställe där jag jobbade stod det på en lapp framför näsan på mig hur många böcker jag förväntades packa på en dag. Som att man inte är stressad nog som person🤷

  • Redigerat 2024-08-02 19:02 av [snowy00]
Condor
2
#5

#3:

Ja, tyvärr är det så. Men ibland går det snett för sådana företag. När vi 3 som dom sparade in var borta, gick det så dåligt för dom att dom fick sälja filialen på flygplatsen till något "holding" företag. Ett par år senare gick dom helt i konkurs. De som gjorde jobbet och höll igång företaget var borta och den där direktorn kunde inte ersätta oss.

Condor
2
#6

#4:

Jag tror att många känner igen sig på den här historian.