Pilen som aldrig når sitt mål
Det beskrivs en paradox i en bok jag läser som jag tyckte var intressant. Vad den handlar om är att en pil måste nå sitt mål genom att passera ett oändligt antal halvvägspunkter.
Alltså, när pilen har nåt halva vägen till sitt mål, måste den nå en punkt som befinner sig efter halva vägen av streckan som är kvar. När den sedan nåt till den punkten måste den åter igen nå en punkt som är halvvägs till målet. Och så fortsätter det i oändlighet. Pilen når alltså aldrig fram till sitt mål, hur fort och hur länge den än färdas, eftersom det finns oändligt antal halvvägspunkter för pilen att färdas genom innan målet är nåt. Men när man skjuter en pil mot ett mål så når den ändå alltid fram till målet, i praktiken.
Hur hänger det ihop?😄 (om jag gjorde paradoxen förstådd)
Där ser man i alla fall hur tanken/logiken kan slå krokben för sig själv.
#0:
Man kan jämföra det med halveringstid för radioaktivitet eller gifter i kroppen. Räknar man på det här viset kan man halvera ända tills det bara finns en atom kvar i kroppen av ett gift. Den sista atomen går inte att halvera och förr eller senare försvinnet den också ur kroppen.
#1:
Jo, till slut måste ju mellanrummet stängas också (uppenbarligen). Han hade en förklaring i boken, men den hade med formler som jag inte riktigt förstår att göra.
Om jag förstod honom rätt menade han att det är ett logiskt problem, men inte ett som har med den fysiska verkligheten att göra.
#2:
Kanske det har med ekvationer att göra?
#3:
Något sådant 😅
Han tar också upp det faktum att pilen är i ett vilande tillstånd, och i rörelse samtidigt. Även om pilen flyger, så är den i stillhet just där den är (i relation till sig själv, antar jag).
Jag gillar att klura lite på sånt här… Men har inte lika lätt att förklara det som Lothar Schäfer själv, hehe
#4: Jag gillar också att klura på sånt här, men just nu nöjer jag mig med att läsa vad ni skriver och kommer fram till 😊
#4:
Aha, han menar säkert att det är så enligt Heisenbergs osäkerhetsprincip:
#6:
Precis, han nämner osäkerhetsprincipen. Även något som heter "The Quantum Zeno Effect". Man kan läsa om den på Wikipedia här, där det bl a står (översatt till svenska):
"Namnet kommer i analogi med Zenos pilparadox, som säger att eftersom en pil under flygning inte ses röra sig under ett enda ögonblick, kan den omöjligen röra sig alls. I kvantzenoneffekten verkar ett instabilt tillstånd fruset – att inte "röra sig" – på grund av en konstant serie observationer."
#7:
Men en sak har dom inte tänkt på. Skulle pilen stå stilla, skulle den inte kunna befinna sig i luften. 😄
#8:
Sant, med tanke på att göra något vardagligt krångligt 😄
#5:
Förresten, det är ju helt okej att bara läsa också 😊