Andlig utveckling iFokus

Andlig utveckling

Etikett: andlig-utveckling
Läst 72 ggr
Condor
4

Skillnaderna mellan religion och andligt

Ofta lägger jag märke till att folk undrar vad som är skillnaden. Religionerna säger ju också att deras läror är andliga läror.

För mig finns det stora skillnader. Ett andligt medvetande är för mig medvdetenheten om att vi bara är en del av ett större sammanhang och agera utifrån den medvetheten, att försöka att förstå dessa sammanhang och att erfara och observera sig själv.

Religionerna skapar dock i stället berättelser som försöker förklara världens och dess sammanhangs uppkomst genom fiktiva varelser. Det enda undantaget är den ursprungliga buddhismen, som enbart ägnar sig åt förståelsen av det andliga. På frågan om var världen kommer ifrån svarade Buddha i liknande ordalag att frågeställaren inte borde ägna sig åt frågor där han redan vet att han inte kommer att hitta ett svar.

Religionerna lämnar inget rum für egna erfarenheter och förståelse, utan religionerrnas företrädare, deras böcker bestämmer vad som "är" och det är deras tolkningar av böckerna.

Lever man utifrån ett andligt medvetande är det självklart att man inte gör saker som religioner behöver regler för, t.ex. inte mörda, stjäla och att vara ärlig, t.ex. Men religionerna låser in människor i en bur av mer eller mindre meningsfulla regler.

Om man inte följer dessa regler har det konsekvenser och det hotas med deras fiktiva varelser och helvetet. Dessa varelser befinner sig även i mångas huvud som inte tror på religionerna som har skapat dessa varelser, t.ex, alla möjliga gudar, satan, änglar och demoner.

På en andlig väg befriar man siig från sådana hjärnspöken och troföreställningar. Det är skygglapparr som hindrar en att se världen och hela existensen med egna ögon och att erfara sin sanna gudomliga natur. Den andliga vägen är vägen till frihet, som religionerna inte lämnar utrymme för.

[SolaH]
3
#1

#0
Det blir bildas olika klyschor emellan, om vem som äger den "sanna andligheten"
rätta läran osv.

Man får komma ihåg att generationer före oss i tusentals år. Så har religioner påverkat människan på flera sätt.
Så var det med statskyrkan, den som hade fullständig kontroll och makt över folket.
Kortfattat så föddes folket in i en religion, en Gud som var allrådande.

Denna påverkan tror jag än idag lever kvar. När man hör olika personer resonera om andlighet. så tänker flera på en religion i första hand.
Det finns som ingjutet i oss, fast man kanske inte har någon tro alls, så finns den där religionens påverkan.

Förresten bra skrivet condor😊

Condor
2
#2

#1:

Tack! 🙂

Ja, religionernas påverkan finns kvar även hos folk som inte tror på dom. Det är t.ex. de fiktiva varelserna som är svåra att få ut ur huvudet på människorna och sen finns det esoteriska läror med andra fiktiva varelser som t.ex. uppstigna mästare och sånt som folk fyller på deras sinne med.

FataMorgana
2
#3

#2: Det är väl för att människan inte kan se sig som en del av universum, utan hela tiden sätter sig själv i medelpunkten. Universum har skapats för oss människor och det som skapat universum är förstås också människoliknande varelser som alla gudar de olika religionerna hittat på. Sen ska vi inte glömma alla rymdvarelser som också ser ut som människor, ja hela universum är fylld av människoliknande varelser och med väktare som vaktar jorden och med alla möjliga sorters ljusvarelser och annat som alla ser ut som människor. Att förstå att vi människor bara en pytteliten del av allt och varken mer eller mindre än alla insekter, parasiter och virusar är verkligen inte lätt för människan. Ja det är inte lätt att vara människa helt enkelt 😄

[SolaH]
2
#4

#3
Bra skrivet. 😃
Nä,det inte lätt att vara självutvald människa..😇

  • Redigerat 2024-03-09 18:36 av [SolaH]
FataMorgana
1
#5

#4: Tack, så är det 😇

[snowy00]
2
#6

Inom psykiatrin har man benämnt mitt andliga intresse ungefär att "ha religiösa funderingar". Inget officiellt sagt dock. Men själv tänker jag mer att jag intresserar mig för andlighet, inte religion. Men jag har inte bemödat mig att förklara skillnaden…😊

Condor
2
#7

#6:

Ja, där ser man att många inte kan skilja det ena från det andra.