Så här skapar vi själva vår verklighet
Inbäddat innehåll kan använda tredjepartscookies och spårningsskript.
Att vår dualistiska verklighet är en illusion är vad man hör av upplysta och folk som upprepar vad upplysta säger. Det mest kända ordet för illusionen är sanskrit ordet "maya" som bara betyder illusion. Eftersom de flesta kända upplysta kommer från Indien, har det här begreppet manifesterat sig i västervärlden.
Begreppet maya står inte för själva världen som vi uppfattar, utan för illusionen att ta den här världen för den absoluta verklkigheten. I andra kulturer finns det också begrepp för "själva världen", t.ex. kallas den dualistiska världen inom shamanism för "tonal".
Vetenskapen forskar så att säga bara ut den dualistiska världen, alltså illusionen/maya. Men forskning inom kvantfysik har fått många forskare att se annorlunda på saken. Inom kvantfysiken finns det inget bestämt tillstånd av kvantpartiklar. En kvantpartikel befinner sig inte på ett visst ställe. De dyker upp, försvinner och kan befinna sig på flera ställen samtidigt.
Det finns forskning som visar att dessa partiklar först intar ett visst tillstånd när de observeras eller om man mäter dom. Ett exempel är hur fysikern Schrödinger förklarade det med exemplet"Schrödingers katt". Katten skulle först vara antingen död eller levande när någon öppnar lådan och tittar efter. Vår verklighet är så att säga en produkt av det som vårt sinne gör det till.
Det här är ett klipp av Amit Goswami, professor i kvantfysik. Han förklarar hur vi själva skapar vår verklighet genom "Quantum activation". Vi är så att säga kvantaktiverare. Detta har genom tiderna blivit missförstått och fått folk att tro att de med tankekraft kan förändra världen till deras fördel, t.ex. med hjälp av attraktionslagen. Goswami förklarar varför det inte kan fungera, eftersom det inte är egot som aktiverar kvantpartiklar, utan medvetandet.
Vi är alla en del av ett enda medvetande, som har olika beteckningar, t.ex. kvantmedvetande, gudsmedvetande, gud och buddhisterna kallar det "det rena medvetandet". Det är detta medvetande som är vår allas sanna natur och det är en del av illusionen att se oss som separerade varelser, med gud utanför oss. Detta kan man själv erfara om man har en samadhi erfarenhet (upplysning).
Goswami förklarar:
Inom kvantfysiken är objekt möjligheter som finns i ett rike av potentialitet utanför rum och tid. I denna domän krävs inga signaler för kommunikation när två objekt är i ett tillstånd av korrelation eller intrassling; kommunikationen är omedelbar. Sådan omedelbar kommunikation är förbjuden i rum och tid, där kommunikation måste ske genom ett utbyte av signaler, och som har en hastighetsgräns. Kommunikationen tar lite tid för signalerna att färdas den sträcka som skiljer objekten åt. Däremot är icke-lokalitetens domän - signallös kommunikation - en domän av potentiell enhet. En närmare titt avslöjar att denna domän av potentiell enhet är medvetandet och dess möjligheter. Och domänen av rum och tid är vad medvetandet upplever när det blir immanent och separeras i jaget (subjektet) och det andra (objekt) i processen att omvandla potentialitet till manifestation…"
Telepati mellan människor och distanshealing fungerar inte genom utbyte av signaler inom rummet, utan genom kvantmedvetandet utanför tid och rum. Ett experiment som Goswami talar om gjordes med 2 mediterande. De försökte att skapa en förbindelse med varandra med meditation. Först mediterade de i 20 minuter och de var anslutna till en EEG apparat som mätte deras hjärnvågor. De uppvisade samma mönster.
Sedan isolerades de från varandra och placerades i var sitt rum där de var avskärmade från all elektromagnetisk strålning. De uppvisade igen samma mönster och när den ena mediterande stördes av blixtar, förändrade sig inte bara hans EEG vågor, utan även de av den andra mediterande. De hade byggt upp en förbindelse som inte går över signaler genom rummet.
Det här klippet är väldigt intressant och kommer att ge er en hel del ny kunskap och nya insikter, precis som mig.
- Redigerat 2023-10-07 15:51 av Condor
#0:
Ja, det var ett väldigt bra och intressant klipp. Kvantfysik är ett spännande område, faktiskt.
#1:
Ja, dert är nog där som det fysiska möter det andliga.
Jag var nyfiken på hur chatGPT svarar på den här frågan:
"Kan man säga attt akasha krönikan och kvantfältet är samma sak med olika beskrivningar?"
och fick följande svar:
"Ja, man kan säga att Akashakrönikan och kvantfältet är olika sätt att beskriva samma koncept. Båda beskriver en universell energifält eller ett kollektivt medvetande som anses innehålla information om allt som har hänt, händer och kommer att hända. Akashakrönikan är en term som används inom esoteriska och andliga traditioner för att beskriva detta energifält. Å andra sidan är kvantfältet en term inom kvantfysiken som beskriver ett fält av potentialitet som innehåller information om alla möjliga händelser och partiklar. Båda beskrivningarna syftar på samma idé om ett universellt informationsfält, men använder olika termer och kontexter för att förklara det."
Det finns ju också något man på engelska kallar "Unified Field Theory". Undrar var det platsar här? Är det också en beskrivning av samma sak tro?
#4:
Det verkar inte vara så. Jag gjorde en snabbgoogling och det som kallas United Feile Theory var någonting historiskt som flera forskare hade sin egen teori till, bland annat Einstein. Det skulle vara en teori som förklarar "allt". Men när kvantmekaniken upptäcktes, upptäcktes vidare samspel, som den starka och svaga kärnkraften och därför var alla dessa teorier fel, eftersom dom inte hade med dessa aspekt i deras teorier.
Sedan utvecklade man teorier som får kvantmekaniken att gå ihop med relativitetsteorin, t.ex. kvantfältteorin. Men det finns fler teorier, som t.ex. stringteorin eller M-teorin och andra.
#5:
Aha, intressant🤔
Jag finner det både så intressant och fascinerande hur vetenskapen nu börjar säga samma sak som vad de visa och upplysta redan har sagt för länge sen 😊
#7:
Konceptet om en universell informationskälla eller en "livets bok" har funnits i olika kulturer och andliga traditioner i tusentals år. På den tiden hade man inte möjligheter som vetenskapen har idag, t.ex. att observera kvantpartiklar, t.ex. genom dubbelspaltexperimentet och ändå kom dom fram till samma teorier som vetenskapen idag kommer fram till.