Dagens ord
"The truth is within you heart weather you choose to see it or not. It is there you will find the peace to see the world through calm eyes no matter the apparent outside caos" - NF
En mycket fin tolkning av en sanning, som stämmer bra överens med mitt sätt att se och känna det.
Tack.
Håller fullständigt med i detta. Tack

Håller med jag också, synd bara att inte alla kan se den…
#3 Visst är det så, men alla är vi på olika nivåer i vår andliga utveckling, om alla såg det så fanns ingen utveckling kvar att efterleva. Om man ser det så?

#4 Absolut! Jag är nog på lägsta nivån 
Det jag menade är att jag har en kompis som ska in i en rättegång om vårdnad av barn och ingen av föräldrarna ser vad som är bäst för barnet utan vad som är bäst för dem själva…
Det är så det brukar vara, man ser bara sig själv i detta sammanhang, sin egen sorg, ilska hat.
Jag har tyvärr varit i det läget för många år sedan, hade önskat att jag förstod bättre då..
Men det är ett växande och de barnen har ju sitt växande och karma att utarbeta i denna del.

Denna lillkillen (som numera är 12 och enligt honom INTE en liten kille då
) har varit i denna situation sedan han var 4 eller någonting sådant och han mår definitivt inte bra. Hans mamma berättade att han hade stått i köket igår och viftat med en förskärare och förklarat att han skulle döda sin pappa och en massa andra saker… Jag är glad över att ha ensam vårdnad om mitt lilla bus men då bråkar vi inte direkt om henne utan pappan får träffa henne när han vill även om jag inte gillar det. Anser att det är hans och hennes rätt och då får jag tycka vad jag vill 
precis, man måste utesluta sig själv i en sådan här sak.
Själv blev jag mordhotad av min dotters pappa, men i terapin sa jag bara att han har sin rätt till sin dotter och till slut förstod han skillnaden på att jag inte var hans Fru, utan hans dotters Mor..

Usch! Det skulle jag inte vilja gå igenom, skönt att det har löst sig för dig!
Hur lång tid tog det innan han insåg det?
Inte lång tid alls, jag är van vid att reda ut problem med människor, det ingår i mitt dagliga liv.
Nu var det många år sedan och det är inget jag lider av idag, sådana trauma kan man göra sig av med. Inte heller min dotter lider av det , då vi har bearbetat det färdigt.
tack för att du bryr dig

Låter bra, måste vara skönt att ha gått vidare. 
Jag hoppas att det inte tar så lång tid för 12-åringen när det hela väl är över men det känns som om det har satt sina spår rätt bra…
Det har det säkert, alla barn tar åt sig och tror att de bär skuld, men det är ju deras väg att utreda, kan låta hårt, men det är så jag ser det, med mina erfarenheter från min egna barndom.
Men visst är det svårt att se barn lida, kunde man, skulle man rädda vartenda en i hela världen, men det kan man inte.

Kan inte annat än att hålla med men det skulle jag nog inte orka så det räcker med en eller tjugo 
Mycket vackra och sanna ord. Jag vill gärna understryka det som #4 säger också. 
Håller med om detta helt och fullt. Visst är det fantastiskt att sanningen finns inom oss själva 
Med ljus och kärlek... Tina
#0 Vackert och sant. Vem är "NF"? 
#16
NF är min goda kollega. Bådas vår utveckling tog mer fart när vi i våras började utbyta tankar, funderingar och erfarenheter kring det andliga. Vi har 'utbildats' inom helt olika områden inom det andliga. Tills för någon vecka sedan då vi samma dag får leverans av samma bok som vi beställt ovetandes om varandra. Min visserligen på svenska och hans på engelska men ändå.
Vi gör det här med Dagens eller Veckans Ord lite som en lek då och då, jag frågar och han kanaliserar. Viktigt att lite skojsigt med de andliga förmågorna också 
# 17 Det tycker jag är ett väldigt bra insiativ, kanske vore något för AU att anamma.
Vad säger du Marianne?
Kan bli roliga diskutioner om ämnet.
Inga problem för mig. Ni får göra inlägg som ni vill, som är relevanta för AU självklart! 
Budewabo!
En utmaning kanske, Veckans ord,
Om du har fler sådana på lager, tackar vi och tar emot..
Mvh Yodhe
#20
Jag börjar med ett veckans ord från i fredags.
Så får vi se om det finns andra som vill ta stafettpinnen vartefter 
#16 Okej, tack för förklaringen. Vad kul det låter och häftigt med böckerna. 
Dagens ord av goda kollegan NF:
"Trust that the flow of your life will provide you with the answers you seek."
Tro,
svårt för många att anamma i sitt dagliga liv.
#23 Tack, fler visa ord! 
#24 Tillit (trust), inte tro (believe). Tro kan lätt utmanas och ifrågasättas och ses igenom som en illusion. Tillit kommer från det vi innerst inne är. Det som bär oss. Livet självt. 
# 25 tack för översättningen,( ingen ironi)
själklart har du rätt,
men nu var det inte den jag var ute efter, de flesta människor säger inte
"nu ska jag ha tillit till att jag får ett svar"
utan " jag tror att jag får ett svar"
Jag Tolkar saker ur ett enklare perspektiv för att få andra att förstå lättare, alla är inte på samma nivå och bäst är att föra ett lättare tal enligt min mening.
Tack Budewabo!
Mvh Yodhe
#26 Okej, ja vi tolkar ju alla allting alldeles olika, så vad som är enkelt för någon är det inte för någon annan förstås. Och vem avgör sådant? 
Jag har själv tillit till att alla befinner sig precis där de ska och upplever inte att jag behöver få andra att "förstå", även om jag levde i den tron tidigare.
För mig så skulle det nämligen betyda att jag "lägger mig i" andras livsvägar/drömmar och det vill jag inte göra. Det kan jag inte göra, för alla skapar sin egen dröm att leva i. Den har inte jag med att göra och detta kommer ur respekt och kärlek.
Jag känner att allas våra olika sätt att uttrycka oss på är precis "rätt", ditt som mitt, visst är det underbart? 
Sen är det en sak att uttrycka sig för att det kommer som något naturligt i en, och en annan att prata för att man vill få andra att "förstå".
Vad är det andra ska förstå och varför är det så viktigt, kan man ju fråga sig? Och vem är jag att avgöra någon annans "nivå"? Det kan tyvärr låta lite som "klapp klapp på huvudet", vilket är ganska nedlåtande. Människor är inte dumma…
/Åsa
Nej, jag vet att människor inte är dumma, syftet var heller inte att styra andras "nivå", mer ett sätt att förenkla, vilket är viktigt för mig.
Mvh Yodhe
#28 Nej, haha, det är klart och jag förstår hur du menar. 
# 29 Bra Tunridan, då är vi ju överens, tycker för övrigt att du har många kloka ord att tillföra.
Mvh Yodhe
#30 Japp, vi är överens.
Och tack, det har du med.
Mer positiva ord me like :D
På begäran, här kommer dagens skörd från NF
"The Creation is Consciousness experiencing itself from every angle."
Enjoy! 
Thanks
får man fråga vad NF är för något?
NF är min goda kollega som kanaliserar alla dessa Dagens och Veckans ord som jag publicerar här. Dagens dikt som jag publicerade nyss komponerade han igår morse alldeles bara sådär.
Jag har hans tillåtelse att publicera alstren här på iFokus. Jag tycker dock inte om att lämna ut varken min egen eller någon annans identitet på nätet på en sådan här site som är fullt sökbar utifrån. Därför får han heta sina initialer.
mycket fina texter! 
budewabo: får man fråga vad som menas med kanalisera ?
han skapar dem själv?
:D
tack Mariann :D
Oj det verkar bra djupt det där får jag ta tid nån gång och läsa ordentligt, Intressant
#38 Tack för hänvisning till förklarande artiklar.
Kortförklaringen till kanalisering är att 'det bara kommer' in i medvetandet från en källa någonstan.
Ett tag nu så har det här varit en rolig lek, jag har tex ställt en fråga till NF och sedan kollat vad som kommer. Det är helt fascinerande vilken pricksäkerhet budskapen har 
Och jag tror att 'dom' som assisterar någonstans ifrån har minst lika kul. Jag har svårt att ta det här med mästare och strålar lika högtidligt som de gör i de förklarande artiklarna här på siten även om de är bra på sitt sätt.
Jag ser mig och 'dom' och andra som ett dreamteam i samarbete där man får bli arg på varann och där det inte alltid behöver vara konsensus.
'Dom' kan bli för ivriga ibland och det är individens eget ansvar att be 'dom' ta det lite lugnt mellan varven även om det naturligtvis är häftigt med energier och medvetandehöjning.
Oj jag läste nu artikeln från Mariann , låter väldigt intressant
vibrationer med mer jag tror fullt ut på , fick förr via meditation en del upplevelser skumma så man kände en del vad det nu va. kanske inte har o göra med det där dock :)
verkligen intressant få kontakt så där,

#41 det kan visst ha med saken att göra
.Ofta är det just under meditation man kan uppleva denna " kanalisering". För mig händer det att jag " får till mig " kloka ord - som jag sedan läser någonstans, fast uttryckt på ett annat sätt av nån andlig ledare.Jag tror inte att det är särskilt ovanligt….man lyssnar ju till " en högre ordning" eller vad man vill kalla det och sedan " plockar ned det" till sitt medvetande.
Å ena sidan finns det många mästare som ledsagar oss tror jag,men vi alla ju bär på denna renhet inom oss, vi bär på ALL visdom som mästarna har, bara det att vi har en hel del att " rensa " för att kunna uppleva det lika rent.
Det är kanske därför det så lätt blir "fel" i många andliga grupper
, det blir en dyrkan inför ledaren i stället för en inspiration att se vad vi själva bär för skatter i våra hjärtan…
ahh så väldigt intressant asså!!
Nu vad det länge sedan jag mediterade så jag har tappat en del :(
är väl det så jag hittar det mer kravlöst, jag e expert på att stressa fram saker i mitt liv ,en grej ja kommit på som dock e en bra medvetenhet..
Ja precis så sant sagt det där tror jag med som du säger :D
Livet är fantasstiskt med massa underverk omkring oss mer än vi ser tror jag :)
#42 "Det är kanske därför det så lätt blir "fel" i många andliga grupper, det blir en dyrkan inför ledaren i stället för en inspiration att se vad vi själva bär för skatter i våra hjärtan…"
Håller helt med i detta. Rätt så vanligt tror jag också, att man ser en andlig lärare som "speciell". Vi är ju alla precis likadana egentligen.
Jag hörde en kvinna säga till Adyashanti en gång;
"I'm looking forward to getting to know you better".
Varpå han svarade:
"Get to know yourself better- and you'll know me better."

#44
Vilken god historia 
Några nya ord för dagen - för mig var det som att få en baguette i huvudet….
"Health is derived from you inner core, it is an expression of you inner state of being." - NF
"All parts of creation contain all other parts by its very holographic nature, by this you already have within you all that exists." - NF
#45 
"Som att få en baguette i huvudet", haha, kul! Det om något borde ju väcka en. 
Mycket visdom, tack för dessa ord för dagen…