Andlig utveckling iFokus

Andlig utveckling

Läst 1793 ggr
OmShanti
0

Vad betyder drömmen??

Vet inte var jag skulle skriva min fråga så det fick bli här :) Jag hade en dröm för ett tag sen. Ni vet en sådan så är glasklar som man kan tänka på gång efter gång. Bara en kort scen men ändå. Kanske någon har något förslag på vad denna betyder.

Jag är i mitt rum som jag hade som barn och är där tillsammans med en man som betyder väldigt mycket för mig. Han lämnar sin fullproppade ryggsäck i rummet, ser inte nöjd ut och går sen ut i hallen där jag ser att han hastigt går förbi min mor och min bror. Själv är jag kvar i rummet, går sen ut genomhallen som är tom och sedan ut genom ytterdörren.

myfriends
0
#1

Jag ser det som att det han lämnar kvar i ryggsäcken är alla dina bekymmer och tråkigheter. Han ser inte nöjd ut därför att det är för mycket av det hela. Kanske att det är frågan om att inte kunna förlåta sig själv eller andra ?  Du går ut genom dörren för att möta de människor som du behöver förlåta. Men det är ju lika viktigt att förlåta sig själv. Känner du av mycket sådant i ditt liv ? Jag är absolut ingen specialist men för mig så kändes det hela helt klart.
Kanske att någon annan ser lite annorlunda på det hela ?

OmShanti
0
#2

Hm… Intressant. Tack för ditt svar. Fast nä, jag känner att jag har förlåtit alla inklusive mig själv, kommit långt på den vägen och den andliga nu. Arbetar mycket med mig själv. Har aldrig varit i sådan harmoni någonsin. Är inte rädd eller oroad för framtiden. Verkligen försöker med den stora läxan att vara i samspel med mig själv, mitt innersta, mitt ändamål och med Universum.

Min tolkning på det hela var att han lämnar kvar sitt bagage för att en dag komma tillbaka. Han gör det för att han måste ta sin väg, och jag min men gör det inte med lättnad utan för att det är jobbigt.

Till det hela så kan jag nämna att jag ber varje dag om att han ska vara i mitt liv en dag. Just nu så finns han bara som energi, i en annan dimmension där jag pratar med honom i mina meditationer mm. Så han finns i mitt liv men inte fysiskt. Ja, livet är spännande!

Soul1973
0
#3

kan det egentligen inte vara så att denne man (eller snarare någon som har försökt vara snäll, dvs likna denne man) i själva verket har själv en hel del bekymmer, och kanske skyller på dig, eller tar för givet att du ska hjälpa honom med hans problem?

Han känner din familj verkar det som och definitivt ha en bakgrund som förknippas med eller att känner din mor och bror (var det väl)?

och, om jag får fortsätta,…..du kommer förmodligen att hjälpa honom med en hel del, dock det finns minst 2 olika saker som han själv måste ta itu med, istället för att försöka belasta dig.

Han känner en manlig bekant till dig som han verkar försöka likna på något sätt!

ps. (snälla fråga mig inte hur, och vart jag fick allt ifrån, för det blir kanske lite svårt att förklara tydligt)

OmShanti
0
#4

Ännu ett intressant svar. Tack :) Ja, man kan nog tolka det på flera sätt. Tyvärr så tolkar man det gärna på sitt sätt, som man önskar om man är insnöad (min tolkning!). Men din syn på det hele, Soul73, ja det kan då vara en annan man, men ingen av mina vänner, kompisar eller famlij (förutom mamma som sett honom endast) vet vem mannen i drömmen är….Får kanske göra en pendel på alles…

Men vill du förklara hur så maila mig gärna. Gillar utmaningar ;)

Så, kudden väntar och nu till helgen så blir det yogaretrete!, Yes!!!

Natti natti!