Andlig utveckling iFokus

Andlig utveckling

Läst 3176 ggr
mulac
0

Apornas Planet

Har ni sett filmen? Nu kommer dom….eller.

Kanske ännu ett steg i att evolutionen går framåt .. med tanke på alla förändringar? Se här !!!

Gaiatri
0
#1

Aporna är ju våra bröder…

mulac
0
#2

#1  Det är möjligt?!

Jag läste någonstans ….  vad en native svarade då han fick den frågan om att aporna är våra släktingar att det får de tro men han var inte släkt med demFlört.  Men det är ju nbara en åsikt bland många så vi får kanske veta så småningom.

Oavsett vad så är det en del prat om medvetande utveckling och att vi människor också börjar ….ja det är märkligt!

Om vi också tar ex. de senaste hundra åren så har det hänt mycket som att vi körde med häst och kärra och nu kan beställa en tur i rymden om man har råd.

Vad kan det bero på?

Gaiatri
0
#3

Jag tänker att utvecklingen har gått fort pga att mänskligheten har utvecklats i medvetenhet. Vår omgivning och erfarenhetsområden är idag mycket större. Vad som händer i världen har kommit närmare i vårt medvetande. Detta tyder på att vi börjar bli gruppmedvetna.

Vi bryr oss också om människor på ett större sätt. Det är inte bara den egna grupptillhörigheten som vi ser. Ett stort antal människor ser att det finns olika behov och att det finns utsatta grupper i samhället. Det tyder på att hjärtat börjar öppnas kollektivt i världen.

Vi har utvecklats mycket under de senaste drygt 100 åren som du säger. Förståelse för mänskliga rättigheter har ökat och rättigheter till utbildning etc…

Även om vi har mycket kvar att göra så har det såtts fröer till fortsatt expanderande av vårt medvetande. Utveckling av redskap för att förstå vår omvärld och oss själva. Vad vi påverkar, tex vår miljö och vad som påverkar oss. Vi har lärt oss mycket mer i hur man manifesterar och det gör också att vi har ett ansvar att se till att det är bra saker som vi utvecklar.

Aldebaran
0
#4

Detta är ju i stort den enda nuvarande djurart (kanske vissa delfiner) som skulle kunna klara av att kausulisera, dvs. kunna inkanera som människa.

Problemet är bara att vi har inga så "lågt utvecklade" människoraser kvar på våran planet. Vi har nu (trots allt) kommit så långt i evolutionen att tom, våra "minst utvecklade" naturfolk (om det nu finns några sådan kvar att räkna med) har hoppat för många pinnhål upp på stegen så att säga.

Det är ju med tanke på detta inte så underligt att de visar vissa "mänskliga beteenden"….

Satyat Nasti Paro Dharmah

Sajtvärd på Existens och Filosofi.

[JesperAhlkvist]
0
#5

Ni tror på evolutionsteorin, att vi kommer från aporna?

Vi kommer inte från några apor även om matrisen vill få oss att tro på det. Vi har själva valt det här, vi har själva valt att glömma för att uppleva och erfara dualiteten. För 13000 år sedan fick rädslan ett medvetande och medvetandenivån här på jorden sjönk drastiskt.

Allteftersom  tiden har gått har vår medvetandenivå höjts. Det som skett sista 100 åren är att vi gjort otroliga vetenskapliga upptäckter. Det har varit tvunget för att matrisen fortfarande ska kunna hålla kvar oss i illusionen om att det finns rädslor. Vi har gett syre åt det logiska tänkandet, vår vänstra hjärnhalva. Vi ser mer och mer konflikter i världen. Vi kommer se mer separtioner men också mer enhet. Matrisen gör allt för att hålla oss kvar i den här illusionen men det kommer inte hålla. Vår medvetandenivå accelerar i en oerhörd takt. Fler och fler människor vaknar varje dag och ser genom den här illusionen. Det är bara en tidsfråga inna systemet kollapsar.

Gaiatri
0
#6

#5 Vilka ni?

Jag säger inte att jag tror att vi kommer från aporna utan att de är våra bröder och systrar.

Aldebaran
0
#7

jag har inte påstått att vi är från aporna heller.. Aporna tillhör djurriket även andligt med gruppsjäl och allt.

Vi har stigit upp från djurriket och kausualiserat dvs har en egen själ och ett eget medvetande. Det kan aldrig de stora primaterna få, även om de kan lära sig vissa "mänskliga beteenden" som exv gå upprätt kortare sträckor.

Skillnaden mellan människa och djur är hennes medvetandenivå har kontakt med kausualmedvetandenivån eller om man så vill Kausualplanet.

Satyat Nasti Paro Dharmah

Sajtvärd på Existens och Filosofi.

Gaiatri
0
#8

Enligt H.L. så kommer djuren från människan. Och det är vi som påverkar den sortens djur och växtlighet som finns i vår omgivning under en speciell period; rund, rotras.

Det är en intressant tanke. Om det är vi som påverkar den sortens djur (arter under en viss period) som finns omkring oss och beteende som djuren uppvisar så kan vi inte hänvisa till att ett beteende i mänskligheten är ok för att en djurart uppvisar ett visst beteende.

I så fall är det från våra tankar och känsloliv som djurens beteende kommer och manifesteras under en viss period. Och är ett resultat av den grad av mogenhet som vi uppnått.