# Önskar boktips ang drömtolkning
Author: Epsilon

Hej

Jag började "vakna" för ett par månader sedan efter att varit i andlig dvala i ett antal år. Mitt första steg i min utveckling verkar vara att jag drömmer sjukt mycket. Och till min förvåning även med lätthet kommer ihåg mina drömmar och bara vet vilka detaljer som är betydelsefulla och vilka detaljer som ska tolkas tillsammans med varandra och vilka som är mer fristående.

Jag får söka på internet (oftast blir det andra registret på [http://www.dromtydningen.se/lexikon/lexicon\_start.htm](http://www.dromtydningen.se/lexikon/lexicon_start.htm)) för att tolka mina drömmar flera gånger i veckan, vilket hittills har fungerat ganska bra (förutsatt att det jag söker efter finns med i registret), men nu känner jag att jag behöver mer omfattande material för att tolka mina drömmar.

Jag söker en eller ett par böcker som är omfattande, fördjupande och hyffsat avancerade som jag kan använda som uppslagsböcker när jag tolkar mina drömmar. Både Engelska och Svenska böcker går bra.

När jag ändå skriver önskar jag feedback angåede en annan sak. Jag är en healer men har inte lärt mig bemästra detta, så energin i handflatorna kickar igång spontat ibland. När detta händer "ser" och/eller känner en närvaro av ett träd. Detta träd är ca 3 meter högt med omkring 3 decimeter tjock stamm, jag tror det är en ek. Det brukar befinna sig ett par meter ifrån mig. Och jag undrar alltså om detta kan betyda något särskillt eller om det bara är min hjärna som visualiserar energikällan som ett träd.

## Comment 1
Author: [Borttaget]

jag vet ingen men jag hoppas andra kan hjälpa dig. ![Glad](http://andligutveckling.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-smile.gif "Glad")

## Comment 2
Author: Pagan

Jag läste Sylvia Brownes bok _Din drömguide_ - lär dig förstå dina drömmar nyligen. Hon skrev en bl.a. om hur vi ska tolka våra drömsymboler. Saker kan ju betyda olika för olika människor. Det finns enligt Sylvia ganska få gemensamma symboler då vi tolkar dem utifrån oss själva. Hon gav rådet att skriva ned drömmarna så tydligt vi kan och sedan gå tillbaka efter en vecka och se om dagarna som gått kan förklara de olika symbolerna. Vi ska inte ha för brått att "tolka" in massa saker utan låta intuitionen styra. Detta lär oss att förstå våra egna tolkningar av de symboler vi ser i drömmarna. På så sätt skapas ett personligt "symbollexikon. Hoppas du förstår vad jag menar. Svårt att sammanfatta konkret här. Sen är det ju så att många drömmar kan vara astralresor oxå.

## Comment 3
Author: Huvogalefing

Vad jag vet angående mina egna drömmars tolkningsbarhet och vad som behövs för att få rätt grepp om deras innehåll, så verkar det dock inte behövas något särskilt yttre hjälpmedel till hands. Dock böcker och sånt är mycket bra om man vill blli expert och söker fördjupning i området, och även är nog speciellt passande då man hjälper andra med sina drömmar. Då det gäller andras drömmar så behöver man mera vara intuitiv på ett litet annat sätt, än då det angår ens egna drömmar. De lättaste egna drömmarna kan jag läsa av rätt med att bara göra en liten och viss meditation.

Som boktips kan jag rekommendera:

Debbie Ford - Krama din skugga

Robert Moss - Drömmen som redskap

Mvh

H...ing

## Comment 4
Author: [Borttaget]

Jag kan rekommendera Vägvisare av Denise Linn

## Comment 5
Author: JulJack

#0 Träd har en stark helande kraft och eken skapar stabilitet med starkast kraft 21 till 03. Lövträd ska man arbeta med vår och sommar.

Kanske du ska söka upp just eken för att skapa ännu mer stabilitet i ditt väsen. Träd har också centra, hur många beror på trädets ålder.

## Comment 6
Author: [Borttaget]

Drömlexikon av Tony Crisp, riktigt bra ![Skrattande](http://andligutveckling.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-laughing.gif "Skrattande")
