# våra 8 Chakra!
Author: Tarzan88

**8:e chakrat-auran**

Jag har letat på nätet och lyckats få ihop lite fakta om vår 8: E chakra !![Oskyldig](http://andligutveckling.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-innocent.gif "Oskyldig")

Indiskt namn Auran eller det elektromagnetiska fältet  
Läge Omsluter den fysiska kroppen  
Färg Vit  
Funktion Verkar som ett skydd, ett filter för människan. Kroppsdel  
Körtel  
Sinne  
Element  
Djur  
Siffra  
Fysiska obalanser Oförmåga att skydda sig från yttre negativitet och sjukdom samt svårigheter att projicera ut sig själv mot omvärlden.  
Musik Gregorianska och andra andliga sånger.

Kundaliniyogan talar om auran som det 8:e chakrat. Det kombi-nerar effekten av alla de andra chakrana. Detta elektro-magnetiska och psykiska fält omsluter alla levande varelser. Auran är en subtil energikropp utan vilket inget liv kan existera. Genom auran projicerar vi oss själva till andra och den skyddar oss från faror.

En stark aura sägs enligt yogan medverka till fysisk och psykisk hälsa. Auran verkar som filter genom vilket alla energier pass-erar när de kommer mot oss. Negativ energi filtreras bort av en stark aura. Den växlar enligt yogan från 25 cm i tjocklek ända upp till 2,5 meter. Om den krymper till mindre än 15 cm är du fysiskt och psykiskt väldigt svag. Den övre delen av auran - glorian - som omger huvudet är tunnare. Den växlar från ett par millimeter upp till 7-8 cm i tjocklek. Avbildningar av helgon genom historien har visat just denna del av auran som en lysande gloria runt huvudet.

På 1920-talet utvecklade en engelsk vetenskapsman, Walter J Kilner en speciell glasskärm som sensibiliserar synbilden och gör det möjligt att se auran. På 1940-talet kom sedan det ryska paret Semyon och Valentina Kirilian med en metod för högspänningsfotografering som senare döptes till Kirilianfoto-grafering. Här framträdde auran med fantastiska färgspel på fotografiska bilder.

I USA genomförde på 1970-talet doktor Thelma Moss på School of Medicine vid University of California medicinsk forskning runt fenomenet. Hon fann uppenbar växelverkan mellan för-ändringar i det elekromagnetiska fältet och olika psykiska tillstånd. Avspändhet genom t.ex. meditation och hypnos kännetecknades av större och mer lysande auror medan till-stånd av spänning och emotionell upprördhet återspeglade i ett mer sammandraget elektromagnetiskt fält. Akupunkturpunkter uppträdde som energibubblor på huden.

Kundaliniyoga för auran: Den bästa aktiviteten även för att utveckla auran är att meditera. Meditation är lika viktig för själen som mat och dryck är för kroppen. Att bära ljusa natur-material i sina kläder och ta kalla duschar sägs också stärka auran.

## Comment 1
Author: [Borttaget]

Tack,

Det var intressant läsning.

## Comment 2
Author: [Borttaget]

Ja, tack, det var en intressant artikel.

## Comment 3
Author: [Borttaget]

#0

Din sajt är inte aktiverad och det gör att jag inte kan pm´a dig.

För att få lov att lägga ut text i artikel form ska man alltid enligt iFokus regler kontakta sajtvärd.

Jag har tagit bort dina inlägg/artiklar om chakrana jsut för att copyrighten inte är säker. Har du kollat med de sajter du funnit infon om det är ok för dig att använda dem?

Inlägg och diskussionsämne och länka till andra sajter är givetvis alltid tillåtet, men inte att medlemmarna skriver egna artiklar och lägger ut här. Då ska det alltid tas med mig eller någon av våra medarbetare.

Sajten ska kunna stå bakom artiklarna och också vara 100% säkra på att tillstånd finnes dvs att lagen om copyrighten efterlevs här.

Läs gärna [skrivreglerna här](http://andligutveckling.ifokus.se/Forum/Read.aspx?ThreadId=d706df44-59cb-46bb-ad31-c7bfe498343c&GroupId=1e7fe446-f7b5-4534-bf17-608dce20f0d9&GroupType=Se.iFokus.Community.Board.ForumGroup&ThreadListPage=1).

## Comment 4
Author: Tarzan88

Finns ingen skillnad på den info du lagt ut har ja sett!

Men visst tycker du de känns jobbigt för dej att ja hjälper andra att få info så gjorde du rätt i att ta bort de!

## Comment 5
Author: [Borttaget]

Då måste du läst #3 lite fel.

Vi tar hjälp av fler artikelförfattare här på sajten men jag har en personlig kontakt med dem och har klartecken för upphovsrätten.

Man får inte använda andras material hur som helst det finns något som kallas [upphovsrätt](http://andligutveckling.ifokus.se/Articles/Read.aspx?ArticleId=29f5e898-d6f5-4e07-a100-1e2fc903ddd7&GroupId=21c95f87-6780-4224-8d86-2b301edeafaf&GroupType=Se.iFokus.Community.Board.ArticleGroup). Jag har att se till att den följs här oavsett om medlemmar gillar det eller inte.
