# God morgon 10:e november
Author: Farwuq

God morgon, alla AU'are. I dag är jag trött som få, jag vaknade 03:20 och kunde inte somna om, så har det varit var och varannan morgon nu i två veckor.

![Skrikandes](../tiny3/plugins/emotions/img/smiley-yell.gif "Skrikandes")

Hoppas ni andra har fått lite sömn.

Vädret? Moln och 7,9°C

## Comment 1
Author: [Borttaget]

Hänger tidsomställningen kvar längre denna gång tro?

Inte för att jag vaknar tidigt, men jag är "död" på kvällen vid 19-20 tiden... lika död som sommartiden runt 21...

Känns som om tidsomställningen tagit längre tid denna gång...

Hur som, God morgon säger jag med och önskar alla  läsare en fin måndag. ![Skrattande](../tiny3/plugins/emotions/img/smiley-laughing.gif "Skrattande")

Vädret här är blåsigt.

## Comment 2
Author: Lionadh

God morgon hastigt från jobbet!

Jag vissnar som en blomma vid sju-tiden på kvällen, det är väl mörkret som suger musten ur mig. Men på morgonen är jag pigg!

Ska se vad denna arbetsvecka innehåller! Ny boende som flyttar in t ex. Just nu regnar här lite...

Önskar er alla en underbar dag!

Kram Maud

## Comment 3
Author: [Borttaget]

Vi är väl i den stora trötthetens månad också... sedan kommer ju jul...

## Comment 4
Author: Hoppfull

Jag är också trött, tröttare tröttast... morgnarna är en plåga och ofta så kan jag inte ens hålla mig vaken när barnen gått till skolan! Jag tror inte att det enbart är mörkret för min del, men det vet man ju inte heller.

Idag ska jag ha vilodag. Fryser och känner mig allmänt ruggig, så en filt och en varm kopp te känns som något att satsa på!

Ha en riktigt bra måndag allihop!

## Comment 5
Author: Farwuq

Är lite i form nu, efter två koppar etterstarkt te - normalt dricker jag tillvardags inget starkare än örtte.

Om det är tidsomställningen eller årstiden det låter jag vara osagt, men trött blir jag så här års och för lite sover jag. Somnar kanske vid 23 och vaknar sedan någon gång på natten och vänder lite på mig - oftast vid 2 - sen brukar jag kunna sova till 5 men det har varit svårt nu någon vecka, det brukar vanligtvis bli 4 i stället.

Men... jag är en härdad gammal man, jag får köra loppet så länge jag kan.

![Flört](../tiny3/plugins/emotions/img/smiley-wink.gif "Flört")

## Comment 6
Author: Kvaser

God Middag alla !

\*sitter och gäspar\* Här är det mulet och grått...men inne är det varmt och skönt...tyst och lugnt...det är underbart !

Ha en bra dag alla !
