# Martinus om föda
Author: [Borttaget]

Denna bok är intressant om man vill veta mer om vegetarism.

[Här](http://cdon.se/b%C3%B6cker/martinus/den_idealiska_f%C3%B6dan-305183)

**DEN  
IDEALISKA  
FÖDAN**  
Den vegetariska födan är den naturliga för människan och alltmer nödvändig för att hon ska bli kvitt sjukdom och andra former av olyckligt öde. Vid näringsintaget införlivas mikrokosmiska livsenheter i vår organism. Deras öde bestämmer vår hälsa respektive ohälsa.

![Bild på boken](http://www.varldsbild.se/bilder/fodan_10.jpg)

## Comment 1
Author: [Borttaget]

**Baksidans text**

* * *

Vilken är människans rätta föda?

Frågan om kostens betydelse för hälsan kan inte begränsas till enbart de fysiska ämnen - de proteiner, kolhydrater m.m. - som vår kost består av. Alla födoämnen innehåller ett mikroorganiskt liv, och det är detta som utgör den egentliga näringen i födan.

DEN IDEALISKA FÖDAN beskriver hur mikrokosmiska livsenheter tas upp i vår kropp vid matsmältningen. Detta sker skonsammare för organismen genom den vegetariska födan. Den kosten blir därför i längden mer hälsosam för människan än köttfödan.

Genom att minimera behovet av slakt och blodsutgjutelse är den vegetariska livsföringen även i linje med människans pågående sinnesförändring; hennes strävan mot ett mer humant och kärleksfullt levnadssätt.

Frågan om vår kost hänger således på ett djupare plan ihop med det större levande sammanhang som vi själva ingår i.

## Comment 2
Author: Lionadh

Ja här lagas det kikärtsbiffar för fullt!!!!

## Comment 3
Author: camillal777

Jag, planeten och alla mina djur ler och hoppas på en stor förändring av människors matvanor! ![Glad](../tiny_mce/plugins/emotions/images/smiley-smile.gif)

## Comment 4
Author: [Borttaget]

jag grunnar över om det kan vara så att många alternativare som äter kött känner sig påhoppade och får något märkligt "mindervärdeskomplex" när detta kommer på tal?

jag får helt klart den känslan på många forums på internet att talas det om renhet och vegetarism bland andliga så går många i "taket".... undra varför?

Har ni någon förklaring? Känner ni själva så?

Finns det en underliggande sanning i detta och det är därför man kämpar emot sin känsla av att inte klara av det och då måste man per automatik vara "sämre" andlig... och det vill ju definitivt egot inte vara... för inte är det själen i oss som gör uppror... eller?

## Comment 5
Author: Gronstedt

#4: Det är nog av samma anledning som så många "lågfettare" går i taket när någon äter smör, eller fullkornsförespråkare går i taket när någon inte mår bra av fibrer. Mat är extremt laddat, verkar det.

Har du läst boken, Mariann? Vore intressant om det fanns tips om hur jag skulle kunna leva vegetariskt.

## Comment 6
Author: [Borttaget]

jag har läst den för urminnes tider sedan... minns inte nu... men intressant tyckte jag den var mkt intressant

just detta snack om att döda och på vilken nivå man dödar...

det är väl det jag minns ungefär...

men de finns ju å låna för det var det jag gjorde...

## Comment 7
Author: Solana

Jaa Mariann, jag kan svara hur det är för mig, kanske är det så fler känner....

Jag äter ju fisk o kyckling o ibland skaldjur, inom mig finns en önskan om att kunna leva helt vegetariskt. Men jag känner att jag är för dålig vetande om hur jag då ska äta för att uppnå att jag får i mig alla ämnen som man får via kött. Dessutom är resten av min familj köttätare och min man är starkt motståndare till vegetarism. Allt blir krångligt när man ska laga mat etc...flera olika sorter.

Min spekulation är att man känner en stark vilja till att äta "rätt" men kanske klarar man inte det här, kanske pga av samma orsaker som jag har, kraven blir för stora (kraven på sig själv i detta fallet) o kanske känner man sig då misslyckad av att inte kunna uppnå det man önskar uppnå och reagerar med att "slå bakut" när man möter människor som är starka nog i att lyckas med det, man känner av sitt eget "misslyckande". Själv kan jag få den känslan då o då, av misslyckande men den går snabbt över oftast. Omständigheterna till att det inte blir så kan ju vara många för oss alla.

Jag kan däremot inte tycka att man är sämre andligen för det även om jag tror du har rätt i att det finns de som tycker så. Vi är ju alla olika och har olika förutsättningar. ![Glad](../tiny_mce/plugins/emotions/images/smiley-smile.gif)

## Comment 8
Author: Hoppfull

Men nog är det intressant att mat är så laddat. Samtidigt som man ju kan säga att det inte är ett skvatt konstigt att folk tar åt sig om man hävdar sig mera andlig eller längre kommen, högre utvecklad som vegetarian. Hur vi än vänder och vrider oss så lever i ett samhälle där man döms och bedöms utifrån kriterier om hur långt man kommit osv och det här skapar självklart motsättningar.

Dessutom är det ju att vi lärs från barnsben vilken kostsammansättning som är "rätt" (= kött och potatis :)så det sitter ju djupt rotat i gemene man skulle jag tro. 

Jag har funderat mig vimmelkantig kring detta med vegetariskt eller animaliskt. Jag är nog inte redo att vara heltidsveg. Jo om någon handlade och lagade maten åt mig då skulle jag tveklöst kunna vara det! Som det är här får jag åka 3,5 mil för att köpa tofu... det finns inte en enda färdigrätt jag kan äta, jag tröttnar på bönor i sallader mm mm. Pålägg på morgonmackan... pust!

## Comment 9
Author: Solana

Oja visst blir vi det, de flesta har väl fått höra hur bra det är med kött o potatis kan jag tänka mig... ![Fl&ouml;rt](../tiny_mce/plugins/emotions/images/smiley-wink.gif)

## Comment 10
Author: Gronstedt

Nix - inte potatis. Det tål jag inte ![Fl&ouml;rt](../tiny_mce/plugins/emotions/images/smiley-wink.gif).

## Comment 11
Author: Hoppfull

Men nog är väl även du uppvuxen med det som rättesnöre när det gäller mat (vilket var vad jag skrev om)? Eller har du andra erfarenheter? \*nyfiken\*

## Comment 12
Author: Gronstedt

När jag var liten åt vi mycket kött, fisk, ägg och mjölkprodukter. Potatisen var mest för dekor, om vi alls hade någon. Det förekom många skojiga grönsaksvarianter, olika slags kål, kålrabbi, lök, palsternacka, morot, svamp ... Pasta visste jag inte ens fanns förrän jag började på dagis vid fem års ålder och morsan tog anställning igen! För att inte tala om saker som pulvermos och pulversåser.

## Comment 13
Author: Hoppfull

Näe fy... sådant fick vi inte heller hemma på gården :) Men jag har alltid lidit av att äta kött och fett... ända sedan jag var mycket liten (kanske fyra år) valde jag bort sådant. Min mamma som är sjukligt snål tyckte att man skulle äta sig mätt på potatis och sås och äta köttet mest som lyxtillbehör!

Låter som en sund kosthållning hos er!

## Comment 14
Author: Gronstedt

Vi hade ju fördelen att morsan jobbade hemma och odlade och plockade svamp och bär, skötte hönsen och hämtade mjölk i granngården, och tog hem hela eller halva grisar, rådjur och älgar och styckade hemma, malde och stoppade korv. Det är ju inte alla förunnat. Men snålt på maten var det inte!

## Comment 15
Author: Hoppfull

Jaa det var inte illa. Jag hade det liknande fast vi hade egna djur och egen mjölk. Mina föräldrar insåg tidigt att det var förkastligt med konstgjort gödsel osv och har därför alltid odlat giftfritt. Däremot har mamma använt margarin till stekning och bakning men det är nog oxå det enda snusk som förekommit hos oss :D
