# Sveriges nationaldag!
Author: [Borttaget]

Vill önska alla här en underbar dag!

![](http://webnews.textalk.com/upload/article/bild/7/202468/Flaggan_s.jpg)

och glöm inte att se alla svenska flaggor som hissas idag som att det gyllen korset  i flaggan representerar Kristus och att Kristus energin strömmar ut från det korset, ut över hela Sverige och lyfter Sverige in i den Nya Tiden!!!

Hjälp till att hjälpa Sverige!

## Comment 1
Author: Stardust

Trevlig dag allihopa.

## Comment 2
Author: [Borttaget]

Tack detsamma, jag har alltid en liten flagga hängande på mitt staket.

Kram cilla.

## Comment 3
Author: Farwuq

Här i Skåne bugar vi inte i dag. Min granne som är bleking körde med flaggbränning som protest i sin trädgård.

## Comment 4
Author: Tummelisa1

Önskar också jag att alla haft en härlig dag. Var själv på nationaldagsfirande där Rickard Dybeck (han som skrev den svenska nationalsången) levde och verkade,  i Odensvi i Västmanland. Ett mycket vackert firande i härlig miljö.

## Comment 5
Author: Hoppfull

Oj Farwuq, det lät väl inte så kul? Varför?

Här hade vi en lugn dag i solen och på sena eftermiddagen firade vi sonens födelsedag (en dag för tidigt) med god middag och tårta.

## Comment 6
Author: [Borttaget]

#4 HJÄRTLIGT VÄLKOMMEN HIT!!! ![Skrattande](../tiny_mce/plugins/emotions/images/smiley-laughing.gif)

Hoppas du kommer trivas bland oss.... ![Oskyldig](../tiny_mce/plugins/emotions/images/smiley-innocent.gif)

## Comment 7
Author: Hoppfull

![Generad](../tiny_mce/plugins/emotions/images/smiley-embarassed.gif) missade det Tummelisa1, mycket varmt Välkommen ska du vara!!

## Comment 8
Author: camillal777

Hejsan, hoppas ni hade en hälig dag igår, vi var på Skara sommarland och njöt av värme och bad :)

Vilket väder!!!

## Comment 9
Author: [Borttaget]

Helt fantastiskt väder...jag njuter i stora drag...

växterna flämtar fortfarande...

## Comment 10
Author: camillal777

Regnet närmar sig på tisdag... njut av värmen tills dess ;)

## Comment 11
Author: camillal777

Det behövs verkligen lite regn nu!

## Comment 12
Author: Lionadh

Nu är det torrt, ja! Men ingen vill ha en regning midsommar heller ju...

## Comment 13
Author: Hoppfull

Inte skolavslutning heller... men nog sjutton behövs det lite vila från hettan.

## Comment 14
Author: Farwuq

#5 Varför man bränner den svenska flaggan den 6:e juni? 

Läs lite historia om hur svenskarna har behandlat oss genom tiderna.  
Det är inte "Svensson" som bränner flaggan utan den akademiska eliten.  Det är en flammande protest mot överhögheten långt där uppe i norr.

(Fast... här i Lund är oftast även "Svensson" en akademiker.)

## Comment 15
Author: Hoppfull

Det var kanske inte historia jag funderade kring, tyckte nog bara helt enkelt att det lät som en ganska destruktiv handling som knappast förändrar det som redan har hänt utan tvärtom håller kvar smärtorna. Det är på många håll i landet man har hanterats illa, att blicka framåt och vidare känns som en positiv sak snarare än att bränna flaggor.
