# Livet en levande illussion.
Author: Stjärnskott

Kanske att jag delat 
denna tidigare?

🐛🐛🐛🐛🐛🐛🐛🦋🦋🦋🦋🦋🦋

Du vet ingenting om någonting när det handlar om någon annan.
Du vet knappt varför du tycker eller tänker som du gör.

Du har ingen aning om att dina reaktioner är reflexmässigt inlärda och lever som självklara antaganden inbäddade i en sanning som inte existerar.
Mer än i ditt egna omedvetna 
medvetande.

Ju mer du tror dig förstå.
Desto mer inser du att du 
inget begriper.

Det är och förblir förståndets återvändsgränd.

Så vaknade då tankens möjlighet på att Jesus ändå finns, att Gud existerar och att Satan är en ondsint vettvilling som manipulerar människorna.

Det onda och det goda som alltid följer varandra hack i häl som ljus och skugga och som alltid rör sig genom alltings vara.

Samtidigt som tanken ter sig så självklar och faktiskt logiska så vaknar det rationella tvivlet upp lagom yrvaket och gnuggar sömnen ur ögonen och utbrister:

Men vänta lite nu va? Vad kommer Alla dessa tänkta tankar ifrån? Vi lever i ett modernt samhälle. Det är som att gå tillbaka till tron på tomtar, fee'r och troll! Vad håller ni på med? Tankebyns invånare blev upprörda.

Tomtar, fe'er och troll är väl egentligen ingenting annat än en omskrivning av det onda, illasinnade och det goda. Eller, vad säger du? Sa en självklar tanke som gjorde sig hörd genom sorlet av tankar.

Allting finns, så länge vi lever och tänker och tvivlar och tror på den verklighet som vi skapar. Svarade en utav alla de tankarna som också tänkte i hopen med tankar. 

Hopen av tankar tystnade av häpnad och upplevde för första gången tystnadens omfamning , som uppstår när tankarna inte längre tar någon plats.

Vilken frid det spred sig i sinnet den stunden.
                              😉
                             Slut

## Comment 1
Author: Condor

#0: 

Jag har inte i minnet att du skulle ha delat den här texten förr, men i alla fall är den bra. 👍 Den får mig att tänka på ett uttalande av Sokrates: "Jag vet att jag ingenting vet".  Att inse sina egna begränsningar är den högsta formen av visdom.

## Comment 2
Author: FataMorgana

#0: 

Tack för texten. Kan heller inte minnas att du postat den tidigare, men mitt minne är nog inte det bästa 😄

Fin och djup text i alla fall. Precis som du säger skulle jag också säga att så länge saker som tomtar och troll finns i våra tankar, så finns de som fenomen i våra medvetanden, som bilder, berättelser och symboler i sinnet. Men när tanken stillnar finns inget av det kvar, då finns bara varandet självt 💚😊

## Comment 3
Author: Stjärnskott

#1:  Ja, jag vet att jag inget vet.... *ibland i alla fall*😝 ibland tydliggörs det så mycket tydligare....

#2 Vilken tur att det inte blev en repris av tidigare inlägg. Minnet är bra men kort.☺️

En del texter är äldre och en del nyare och jag har problem med att minnas om jag lagt ut dessa.

Ni får påminba om så är eller blir

## Comment 4
Author: FataMorgana

#3: Ja, samma här. Annars är det inget fel på minnet, det är bara så himla kort 😄 Men ingen fara, om du råkar posta en text fler än en gång. Då kan det bara handla om en text som är värd att läsas många gånger om igen😊

## Comment 5
Author: Stjärnskott

#4: Tack!🙂

## Comment 6
Author: snowy00

#0:

Känner heller inte igen denna text faktiskt... Men bra var den. Fint avslut du fick till:

*"Hopen av tankar tystnade av häpnad och upplevde för första gången tystnadens omfamning , som uppstår när tankarna inte längre tar någon plats.*

*Vilken frid det spred sig i sinnet den stunden."*

😊

## Comment 7
Author: Stjärnskott

#6: Tack Snowy 🤗

## Comment 8
Author: snowy00

#7:

🤗
