# Drömtråd Nr. 5
Author: snowy00

![1000000745.jpg](https://files.ifokus.se/u2/5c5473bbb1ecf1bfb239eee526954cad/560/1000000745.jpg)

Den andra drömtråden är full. Här kan vi fortsätta diskutera våra drömmar.😊

## Comment 1
Author: snowy00

Den här anteckningen skrev jag ned efter en klar och tydlig dröm inatt:

>Jag klättrade riktigt högt upp. Såg knappt hur långt det var ned. Tog "pulver" (krita tror jag det kallas) på händerna, fastspänd i bergväggen.

>Andra stod och väntade på mig. Jag kunde knappt. Tänkte lite att om jag ramlar ned och inte överlever... Så är det inte slutet.

Undrar om detta symboliserar något inom mig, eller utom mig...

## Comment 2
Author: Condor

#1: 

Att du klättrar högt kan vara en sorts utmaning, att uppnå något svårt och det kan stå för de risker som du tar. Att andra väntade på dig kanke symboliserar andras förväntningar och att du känner dig iaktagen. Kritan kan symbolisera ett verktyg för grepp och kontroll, att du förbereder dig på det svåra. Att du tänkte att om du trillar ner är det inte slutet, kan symbolisera en acceptans för vad som än händer och att livet inte bara består av det fysiska.

## Comment 3
Author: snowy00

#2:

Tack, det var en fin tolkning.😊 Den känns ganska rätt. Jag tänkte också på en utmaning... T ex det här med Instagram, har på flera sätt varit bland det svåraste jag gjort... Att medvetet låta bli att följa mina inre impulser, att ta en paus från det... Inte för att jag jättegärna vill, men för att det behövs.

## Comment 4
Author: Condor

#3: 

Du måste själv veta vilket "projekt" som klättrandet står för.  Men inte står väl människorna som iaktar dig för ditt instagram konto. Jag tänkte snarare att  det kan stå för ditt projekt att försöka komma tillbaka till arbetslivet. Där är det nog många som tittar på, t.ex. dina föräldrar, stället som du går till för att öva och förstås myndigheter som pensionsförsäkringen.

## Comment 5
Author: snowy00

#4:

Ja, så kan det ju vara.🤔 I natt hade jag en liknande dröm... Jag var i ett rum med någon annan (en som jag bodde med på ett slags "gruppboende" efter att jag fick min första psykos). Han stod nedanför en stege i rummet, och jag försökte klättra upp för den rangliga stegen, till en lucka i taket. Han stod också och väntade, och typ tittade på medan jag klättrade uppåt.....😄 Åtminstone står klättrandet i båda drömmarna för en utmaning, som du skrev.

## Comment 6
Author: Condor

#5: 

Den drömmen kan stå för att ni båda befann er "i samma båt" men du var den som letade efter en utväg, medan den andra tittade på.

## Comment 7
Author: Condor

Vilken jobbig dröm jag hade i natt. Jag drömde att jag var i Sverige på semester, tillsammans med Fata Morgana. Vi bodde hos min syster och var just i en annan stad, ungefär en timma därifrån. Av någon anledning som ja inte kommer ihåg, for Fata Morgana med bussen före mig tillbaka till min syster igen.

Sen när jag skulle följa, var det så sent att det inte gick bussar längre, så jag beslöt att ta en taxi. Problemet var att jag inte visste vilket nummer man ska ringa, så jag gick in i en krog för att be dom ringa efter en taxi. Jag blev förvånad för att alla i krogen rökte, för det finns ju rökförbud i krogar nuförtiden. Men i en så liten stad fick man ingen taxi längre mitt på natten. Nästa problem var att även om jag skulle ha fått tag på en taxi, så visste jag i drömmen inte adressen utantill. Själv har jag ju ingen smartphone, så jag kunde inte kolla upp adressen i internätet. Men jag tänkte att taxichaffören säkert har en smartphone och kan kolla efter. Men som sagt, fick man ingen taxi mitt på natten.

Jag försökte att ringa Fata Morgana, för jag tänkte att hon säkert undrar var jag är. Men jag fick inte upp hennes nummer i telefonen. Det var mörkt och kallt och jag yrade omkring där på gatorna utan att veta vad jag ska göra och vart jag ska. Sen vaknade jag upp och kännde mig totalt färdig och var glad att det bara var en dröm.

## Comment 8
Author: snowy00

#7:

Det låter som en jobbig, förvirrande dröm...😐

## Comment 9
Author: Condor

#8: 

Ja, den var jättejobbig.

## Comment 10
Author: Condor

I natt hade jag en häftig dröm, där gränsen mellan dröm och verklighet försvann. Jag måste ha drömt att jag ligger och sover där som jag låg och sov och vaknade upp ur drömmen. Fast jag tydligen bara drömde att jag vaknade upp.

Vi hade ju väckarklockan inställd på 04,15 och då går Fata Morgana upp ur sängen. I vanliga fall somnar jag direkt efter igen. Men idag kunde jag av någon anledning inte somna om och hörde alla ljud som kom från köket när Fata Morgana gör och äter frukost och fixar allt för att gå på jobb.  

Innan hon går ut väcker hon mig alltid och vi säger hejdå. Men idag var jag vaken och sen när hon gick till jobbet la jag mig i sängen igen. Sen kommer den delen där gränsen melllan dröm och vakenhet försvinner. Medan jag låg i sängen, halvvaken eller så hörde jag ljud från köket. Jag tänkte att Fata Morgana har ju redan farit på jobb och hade ingen förklaring för ljuden som jag hörde.

Jag beslöt att gå och titta efter. När jag kom fram till köket, såg jag en gammal gumma sitta på en av stolarna. Jag tänkte, vad är det här? Hur kom hon in här och hon kan ju inte stanna här. När jag tittade närmare såg jag att det var min mor,  som såg ännu äldre ut än när hon dog. När jag tittade henne i ögonoen sa hon mitt namn och jag sa "mamma".  Jag frågade hennne hur det kan vara möjligt att hon är här, men fick inget svar.

Sen kommer en del som fattas ur mitt minne. Jag minns bara att jag låg i sängen igen och hörde ljud igen. Jag gick till köket och när jag gick tillbaka till sovrummet, var min mor där. Jag frågade igen hur det är möjligt att hon är här. Sen slutar minnet av drömmen.

## Comment 11
Author: snowy00

#10:

Oj, det var en speciell dröm. Som att du inte visste vad som var verklighet och dröm. 

Jag tror jag iaf en gång har drömt något åt det hållet som du beskriver...att jag drömde att jag vaknade ur en dröm... Jag var då iaf hos min farmor (som hade huset bredvid vårat hus när jag var ung) i drömmen... Och det enda jag egentligen minns är att jag var i hennes vardagsrum, och hon var också där. Sen vaknade jag... Bara det att jag fortfarande drömde.... 🤷

Jo, det kan bli något förvirrande, he he..

## Comment 12
Author: Condor

#11: 

Ja, om man är i ett tillstånd av att vara halt vaken och halvt sova, då kan hjärnan spela en ett spratt.

## Comment 13
Author: snowy00

Inatt hade jag en sån tydlig dröm. Min lägenhet svämmade över, och jag fick bo i ett annat "boende" pga detta.
Dessa översvämningsdrömmar har jag då och då.

## Comment 14
Author: Condor

#13: 

Vatten symboliserar känslor i drömmar. Blir du översvämmad av känslor?

## Comment 15
Author: snowy00

#14:

Det kan man nog säga. Jag har hängt upp mina tavlor på utställningen idag (som jag nämnde för ett tag sen), och jag har varit nervös/stressad ett par dagar nu. Men, det har nog varit mer lite ångest/stress än "vanliga" känslor🤔

I alla fall gick hängning bra.. Så nu släpper spänningarna..😊

## Comment 16
Author: Condor

#15: 

Vad fint att allt är fixat. Nu behöver folk bara komma och beundra dina bilder. 😊

## Comment 17
Author: snowy00

#16:  

Precis 😁📸

## Comment 18
Author: snowy00

Gissa vilken mardröm jag hade inatt?
Jo, att jag åt kött......😂 Men, det egentligt jobbiga i drömmen var att jag inte "kontrollerade" det.. Inte så att jag inte kunde hejda mig, mer så att jag "bara gled med" och kom på mig ibland att "men nu äter jag ju kött igen..".
Men som tur var, så var det bara en dröm.

## Comment 19
Author: Condor

#18: 

Det är ju inte den första gången som du drömmer att du äter kött. Jag frågade copiloten vad det betyder om man som vegetarian har sådana drömmar och den gav mit ett par tolkningsmöjligheter.

Du skrev "Men, det egentligt jobbiga i drömmen var att jag inte "kontrollerade" det."

En av tolkningsmöjligheterna handlar just om kontrollen:

"2. Identitet och självbild
Vegetarianism är ofta kopplad till etik, hälsa eller livsfilosofi.
Att äta kött i en dröm kan spegla:

rädsla att tappa kontroll

oro att andra ska döma en

en förändring i självbild eller livsval

Det är alltså mer en symbol för vem man är, inte vad man vill äta."

## Comment 20
Author: snowy00

#19:

Nej, det är inte första gången.
Det kan nog ligga en liten rädsla i bakgrunden att jag ska råka få i mig kött. Vilket jag ju helst inte vill 😊

## Comment 21
Author: Gråeld

Drömde att jag gick på flera marknader. Det fanns pusselbitar i lösvikt, som var enfärgade och i olika former. T.ex runda och trekantiga ect, men jag letade bara efter centumbiten. Som var av lera och i olika färger, men hittade ingen lera Sorgligt nog. 

Även fanns det facklitteratur där, men när jag bläddrade i böckerna var det bara sådant jag har läst sorgligt nog.

## Comment 22
Author: Condor

#21: 

Kanske man kan tolka den som att du letar efter någonting, men hittar bara det som du redan vet och kan (kunskap, insikt?). 

Fyrkanter och trekanter har en form, medan leran är formlös och formbar. Det som du letar efter är någonting som du själv kan forma. Du söker kärnan i någonting. Du söker inte de färdiga delarna utan helheten, ursprunget av allt.

## Comment 23
Author: Gråeld

#22
 Pusselbitarna är dom yttre företelserna som människan söker först. Den inre formbara leran, behövs ej formas eller vara synlig, källan finns där iaf. Det var nog därför jag inte fann den.

Det är nog så att bägge drömmarna hör ihop. 
Tack för din tolkning.😊

## Comment 24
Author: Stjärnskott

Jag drömde så märkligt nu på morgonkvisten. Jag befann mig i naturen. I eller brevid en skog och ängar fanns också mrd. Färgerna gick i olika nyanser av mossgrönt. 

Det var vackert, stillsamt och 
känslan jag bar var ett slags kärleksfullt vemod.
Och i gräset från bakom en buske gick ett djur ut. Den hade får liknande päls. Den kom fram emot mig. Men det visade sig vara en liten och tilltufsad räv som betedde sig som en tam hund......

Det var så länge sen jag drömde en dröm på det här viset...

## Comment 25
Author: Condor

#24: 

Det finns ju uttrycket "en varg i fårpäls". Men den här gången var det en räv i fårpäls, som inte betedde sig som en räv, utan som en hund. Räven är listig och lurig. Kanske drömmen varnar dig för någon som vill vinna ditt förtroende för att lura dig?

## Comment 26
Author: Stjärnskott

#25: Jo, jag tänkte så också... men tja, jag vet inte. .. Det kanske ger sig....tack för orden 🙂

## Comment 27
Author: snowy00

#24:

Mystiskt.

Jag drömde också om djur inatt. Att jag hade en hund och en katt... Men jag hade glömt att mata dem under flera månader. Som tur var så hade mina föräldrar gjort det åt mig.
Men dåligt samvete hade jag iaf, i drömmen.

## Comment 28
Author: Condor

#27: 

Kanske ett uttryck för skuldkänslor för att det finns oavslutade uppgifter eller någonting som du har försummat i ditt liv och som dina föräldrar har gjort åt dig?

## Comment 29
Author: snowy00

#28:

Ja, men jag vet inte riktigt vad det i så fall skulle vara.🤔 Men detta är en lite återkommande typ av dröm... När jag var yngre drömde jag ibland att jag hade hamstrar som jag inte tagit hand om tillräckligt.

## Comment 30
Author: Condor

#29: 

Det måste vara någon underliggande rädsla som du bär på dig. När du hade din katt hade du ju också funderingar på om du kan ta hand om den på rätt sätt. Kanske det finns en utlösare som du har trängt bort?

## Comment 31
Author: snowy00

#30:

Jo, nog är det kanske så...kanske dyker "svaret"/utlösaren upp ur mitt undermedvetna när man minst anar det.

## Comment 32
Author: Condor

#31: 

Kanske det var en upplevelse från barndomen?

## Comment 33
Author: snowy00

#32:

Det jag vet är att jag tyckte det var lite jobbigt att ha mina två hamstrar som husdjur när jag var liten...rengöra buren osv...och minns att när en av dem dog pga ålder, så blev jag lite lättad. Men samtidigt låtsades jag/framkallade jag att gråta...eftersom det var så man gjorde när "någon" gick bort. Om det har med det hela att göra, vet jag inte 🤷 säkert var det iaf därför jag drömde om hamstrarna så ofta förr i tiden.

## Comment 34
Author: Condor

#33: 

Det kan ha med dina hamstrar att göra och med skuldkänslor. Skuldkänslor för att du inte grät på riktigt utan för att du framkallade det, för att man "gör det så" när någon går bort och du undrade om du tog hand om hamstrarna på rätt sätt.

Och kanske det var föräldrarna som tog hand om hamstrarna åt dig när du inte gjorde det?

## Comment 35
Author: snowy00

#34: 

Så kan det nog vara, med skuldkänslorna.

Nä, nog tog jag hand om hamstrarna själv ändå, även fast det var jobbigt.

Minns trots det att det var ganska kul att t ex mata hamstrarna genom gallret på deras bur, med solrosfrön osv.😊

Så ja, lite delade kanske mina känslor var där, he he...

## Comment 36
Author: Condor

I natt drömde jag att någon hade klättrat upp till vårt köksfönster och försökte att ta sig in. Han hade någon sorts clownliknande kläder på sig, som i filmen "It".  Jag öppnade den delen av fönstret där det inte finns fluggaller och sa att om han inte ger sig iväg knuffar jag ner honom. Just då väckte Fata Morgana mig och frågade mig om jag drömmer.

## Comment 37
Author: snowy00

#36: 

😬

Låter som en lite obehaglig dröm. Men helt rätt av dig att hota med att knuffa ned clownen..😛

## Comment 38
Author: Condor

#37: 

Tyvärr hann jag inte knuffa ner honom innan Fata Morgana väckte mig. 😄

## Comment 39
Author: snowy00

#38: 

😂🤣

## Comment 40
Author: Stjärnskott

Kanske hade jag slumrat till
Kanske flöt jag ut i någonting annat
Kanske var jag där!

Var inte rädd.
Jag går framför dig.

Jag vaknade upp ur dagdrömmarna, 
eller var jag nu var någonstans, 
i tanken?
De inre gardinerns drogs igen. 
Det var väldigt längesen det 
hände mig. Det där att den
invändiga solen lyste
bommul in i bröstkorgen.
Och den inre  bilden av 
en tyllgardin som 
fladdrade i det inre blick 
fånget.
Där solens ljusa 
strålar alltid 
dansar.

De ljudlösa orden fascinerar och berör.......

## Comment 41
Author: Condor

#40: 

En väldigt vacker poetisk text. 👍

## Comment 42
Author: FataMorgana

#40: 

Fin text. Låter som en trevlig dagdröm 😊

## Comment 43
Author: Gråeld

#40
Hjärtats eviga ljudlösa sång.💚

## Comment 44
Author: snowy00

#40:

Ja, ibland är det inte bara på nätterna vi drömmer 😊 💙

## Comment 45
Author: snowy00

Natten till igår hade jag en dröm där Trump var med...och natten till idag en dröm där Putin var med...😬😬😬

## Comment 46
Author: Condor

#45: 

Vilka hemska mardrömmar. 😮 Då är det ju bättre att drömma om monster och demoner. 😄

## Comment 47
Author: snowy00

#46:

Ja, precis. Inga trevliga drömmar var det. 😄

## Comment 48
Author: Condor

#47: 

Jag hade också en gång en dröm där jag drömde om Trump. Jag drömde att jag jobbade i hans kontor och tänkte att jag vägrar att kalla den där idioten för "Mr. President". Men sen tänkte jag att jag kanske kan manipulera honom. Han är ju ganska lättmanipulerad. Därför var det nödvändigt att kalla honom för "Mr. President" medan jag tänkte "jäkla idiot". 😄

## Comment 49
Author: snowy00

#48:

Hehe.....😅

## Comment 50
Author: Stjärnskott

Jag vaknade av en fruktansvärd inre drömsyn. Egentligen fattar jag inte vad den handlade om riktigt.

Jag befann mig i ett stort rum och jag var gäst i det rummet. Stort rum med vita väggar sparsamt dekorerat men med *stil*

När jag vänder mig om för att titta ut. Är det torr jordig mark, uttorkade trädrötter och döda svarta människor som ligger huller om buller brevid varandra på marken.

Och jag frågar varför ingen gör nått för att hjälpa dem?

Den var en så hemsk känslo-stämning i drömmen att den fortfarande ligger kvar som en grundton i kroppen på mig.

## Comment 51
Author: FataMorgana

#50: 

Jag hade också en märklig dröm i natt, en otäck dröm. Jag drömde att jordens undergång hade kommit och att jag letade efter min mobil för att kunna ringa mina nära och kära en sista gång, men jag hittade den inte. Sedan kom jag på att jag aldrig mer skulle få se min mor, och det gjorde mig så olycklig. Sedan vaknade jag och tänkte bara: puuust...

## Comment 52
Author: Condor

#50: 

Jag tolkar den så att rummet motsvarar en trygg plats och utanför den trygga platsen härjar en verklighet som är raka motsatsen. Du är gäst där och inte helt hemma. Rummet kan symbolisera en livssituation som du befinner dig i, men som du inte är förankrad i.

Världen utanför och de döda människorna kan symbolisera känslor eller delar av dig själv som du upplever som döda. Att människorna var svarta kan symbolisera det okända, det som du har trängt bort eller som är svårt att se och som är omedvetet.

## Comment 53
Author: Condor

Jag hade också en dröm i natt. Jag flydde från någonting som jag inte minns vad det var och sen kom det en lång trappa. Det stod 2 statyer där i vägen en liten och en stor demon. Dom hade vingar och såg hemska ut. Sen vaknade dom till liv.  Men jag tog upp kampen mot dem och störtade mig på den stora. Jag morrade och kämpade som ett vilt djur. Den andra förvandlade sig till en hund och jag försökte att få hunden att kämpa med mig mot den stora demonen. Sen väckte Fata Morgana mig för att jag morrade. 😄

## Comment 54
Author: snowy00

Intressanta drömmar ni har haft.

Själv drömde jag inatt att jag av någon anledning befann mig på sjukhus. När jag gick i korridorerna så låg det fläckar av blod på golvet, det hade också droppat sådant av någon patient... Det var så ofräscht, och jag tänkte hela tiden på att jag gått där i blodet, och att mina strumpor var blodiga av det......🤢 🤮

## Comment 55
Author: Condor

#54: 

Men usch då, vilken dröm.  Jag hinner inte fundera på betydelsen för vi håller på att göra oss klara för att fara till sjön.

## Comment 56
Author: snowy00

#55: 

Nej, det var ingen trevlig dröm. Men den kan ha att göra med att jag har spelat ett spel lite på datorn, där man slåss mot en del zombies... Och det är ett ganska verklighetstroget spel. Så kanske det tog sig in i min dröm.

Sen skulle det vara det värsta scenariot för min vilande OCD (om man kan säga så) att gå runt på ett sjukhus i andras blod...så kanske lite rädslor tog sig in i min drömvärld också.🤔

## Comment 57
Author: Condor

#56: 

Ja, det är nog möjligt att det är så, precis som med mina drömmar. Vi ser gärna skräckfilmer och det är kanske anledningen till att jag slåss mot demoner i drömmar. 😄

## Comment 58
Author: snowy00

#57:

Det är nog så 😊😄

## Comment 59
Author: snowy00

Antagligen eftersom att jag har spelat detta zombie-spel ganska mycket de senaste dagarna så hade jag åter igen "konstiga" drömmar inatt...men minns dem inte exakt. Minns bara att jag vaknade till någon gång under natten och hade en obehaglig känsla inombords, av drömmarna.
Därför tänkte jag nog spela något annat spel ett tag nu.😌

## Comment 60
Author: Condor

#59: 

Hehe, ibland när vi ser för mycket skräckfilmer, drömmer jag också att jag kämpar mot demoner och annat. 😄

## Comment 61
Author: FataMorgana

#59: 

Undrar vad det är för spel? 😄

## Comment 62
Author: Condor

Jag gillar 13 days in hell. 😄

## Comment 63
Author: snowy00

#60: 

Det minns jag nog... Att du slåss emot demoner ibland i sömnen 😄

#61:

Hehe, det är detta spel (Dying Light 2): https://dyinglightgame.com/dying-light-2/?lang=en

#62:

Ser ut som ett sånt där spel man kunde spela i arkadhallar 😄

## Comment 64
Author: Condor

#63: 

Det där zombiespelet är Fata Morgana mycket bättre på än mig.  Men kul är det.

## Comment 65
Author: Condor

I natt var det min tur att drömma om zombies. 😄 När zombie epidemin bröt ut, letade jag fram vår största kökskniv. Först blev jag attackerad av en zombiehund som tog sig in i något hus som jag var i tillsammans med andra personer. Hunden uppvisade mutationer, t.ex. att det växte ut ett litet huvud brevid det vanliga huvudet.  

Jag tog kniven och stack den genom ögat in i hjärnan på zombiehunden. Den dog med det samma, men sen var det blod överallt. De andra personerna rengjorde rummet från blodet. Sen blev jag attackerad av en zombiemänniska.  Jag stack kniven i halsen på den.

Men jag drömde en massa i natt. I den sista drömmen drömde jag att jag var i det huset som jag bodde i som barn när jag bodde i Sverige.  Då blev jag medveten om att jag drömmer och var fascinerad hur äkta allt verkade. Det lustiga var, att när jag öppnade en dörr i huset, fanns det en balkong där, fast det inte fanns en balkong i det huset. Men när jag stod utanför huset, fanns det ingen balkong. Sen väckte mig radioväckarklockan och jag hörde Dolly Parton sjunga "will always love you".

Jag drömde så mycket att det kändes konstigt att vara vaken.

## Comment 66
Author: snowy00

#65:

😄 😨 😱

## Comment 67
Author: Condor

#66: 

Jag minns att jag i drömmen tänkte "vad kul, en zombiefilm som man själv kan vara med i". 😄

Sen minns jag att det där huset som jag var i, var en affär och på väggen hängde det pistoler som var till salu. Jag bad säljaren att visa mig deras bästa pistol som jag ville köpa.

## Comment 68
Author: snowy00

#67:

Hehe, ja en sån kommer nog till användning om man är med i en zombiefilm. Bara man inte lockar till sig fler zombies med skottet....😄

## Comment 69
Author: Condor

#68: 

Fast om det skulle vara en riktig zombie epidemi skulle en pistol inte räcka. 😄Man behöver nog ett maskingevär. 😊

## Comment 70
Author: snowy00

#69:

😅

## Comment 71
Author: snowy00

Lite som i zombiespelet som jag spelar ibland. Men själv har jag inte kommit så långt att man kan använda sig av pistol...😊

## Comment 72
Author: snowy00

.

## Comment 73
Author: Condor

#72: 

Det ser kul ut. Kan man spela det gratis?

I spelet 30 days in hell börjar man med en kass pistol. Har man samlat tillräckligt med poäng, kan man köpa sig en bättre i "hell shop". 😄 Samlar man mer poäng kan man köpa ett gevär och till slut ett maskingevär.

## Comment 74
Author: snowy00

#73:

Tyvärr är det inte gratis. Men det kostade mig inte så mycket (ett par hundralappar eller så)... Eftersom jag oftast väntar till spelen är några år gamla, och de hamnar på rea. 600-700 kr för ett nytt spel känns oftast för dyrt.😶

## Comment 75
Author: Condor

#74: 

Kan man spela det med en X-box?

## Comment 76
Author: snowy00

#75: 

Ja, det verkar så. Jag kollade faktiskt upp det eftersom att jag blev nyfiken.

Här verkar det finnas på några onlinebutiker till ett ganska bra pris:
https://www.prisjakt.nu/produkt.php?p=4827013

Bara att man är säker på att det går att spela på just sin version av Xbox. Men det vet ni nog redan.😊

## Comment 77
Author: Condor

#76: 

Tack! Ska se om Fata Morgana kan ladda ner det.

## Comment 78
Author: Stjärnskott

Inatt hade jag en märklig dröm som kommit och gått i tanken under dagen.

Jag drömde i svartvitt denna dröm och i drömnen går jag igenom en trädgård . Det är kväll/natt. I handen bär jag en vinstlott. Utan att veta vad vinsten är. 
Den ligger inuti en valnöt.

Vad vinsten är det ska jag få veta inne i det stora huset.
Vet inte vilka som ska vara där.
Framme i huset lämnar jag över min vinst till min konfirmations präst som är död sen många år. 

Han går i väg och en äldre kvinna omfamnar mig. Hon käns som från sekelskiftet..
Pastorn försvinner och jag letar reda på honom.
Då får jag olja på pannan med korstecken samt så gör han korstecken åt alla vädersträck. Därefter får jag gå. I trädgården sitter hundar och katter o kaniner. Det är fortfarande natt när jag vandrar genom den svartvita trädgården.

## Comment 79
Author: Condor

#78: 

Det var en intressant dröm. Eftersom jag inte hinner fundera så mycket, bad jag copiloten att tolka den och här är svaret:

Den drömmen är rik, symbolisk och ovanligt sammanhängande. Den har flera lager, och jag tolkar den utifrån tre perspektiv:
andlig utveckling, psykologisk symbolik, och personlig initiering.

🌑 1. Svartvitt + natt = övergångszon
Att drömma i svartvitt är ovanligt. Det brukar betyda att man befinner sig i ett gränsland mellan medvetet och omedvetet, där känslan är viktigare än detaljerna.

Natt + trädgård =

en plats där det undermedvetna arbetar

en fas av inre transformation

en “förträdgård” till något större (huset)

Trädgården är du själv – din inre värld – men i ett stadium där du ännu inte ser färgerna, alltså inte hela sanningen.

🌰 2. Vinstlotten i en valnöt
Det här är ett oerhört starkt symboliskt motiv.

Valnöt = själens kärna, det innersta fröet, det som är skyddat.  
I många traditioner är valnöten en symbol för gudomlig gnista, visdom, skatt som måste öppnas, initiering.

Att du bär en vinstlott inuti den betyder:

Du bär på en gåva du ännu inte förstått.

Du har “vunnit” något genom livserfarenhet, men du vet inte vad priset är.

Det är något som ska avslöjas för dig, inte något du själv bestämmer.

Det är en dröm om kallelse.

🕍 3. Prästen som tar emot valnöten
Att det är din konfirmationspräst – och att han är död – är ingen slump.

Konfirmationen är en andlig övergångsrit.
Prästen representerar:

auktoritet i det andliga

en äldre del av din själ

en “vägledare” från det förflutna

en portvakt mellan världar

Att han tar emot din vinst betyder att du överlämnar något heligt, något du inte själv kan öppna.
Det är som att säga: “Visa mig vad detta egentligen är.”

👵 4. Den äldre kvinnan från sekelskiftet
Hon är en arketyp: den stora modern, “the crone”, den visa kvinnan.

Hon omfamnar dig → du blir mottagen.
Det är en bekräftelse på att du är välkommen i den andliga sfären du just trätt in i.

Sekelskiftet (kring 1900) är ofta symbol för:

övergång mellan gammalt och nytt

tid då intuition och mystik var starkt i kollektivt medvetande

en epok av andlig romantik och spiritism

Hon är en beskyddare.

✝️ 5. Prästen smörjer dig med olja och gör korstecken åt alla väderstreck
Det här är ren initiering.

Smörjelse med olja =

helande

invigning

att du får en uppgift

att du blir “märkt” av något större

Korstecken åt alla väderstreck =

du blir välsignad i alla riktningar

du får “tillträde” till hela världen

du blir centrerad i dig själv

du blir skyddad

Det är en ritual som säger:
“Du är redo att gå vidare.”

🐕🐈🐇 6. Djuren i trädgården
Hundar, katter och kaniner tillsammans är ovanligt. De representerar tre aspekter av dig:

Hundar – lojalitet, instinkt, beskydd

Katter – intuition, självständighet, det mystiska

Kaniner – fruktbarhet, kreativitet, mildhet

Att de sitter där i nattens trädgård betyder att dina olika inre krafter väntar på dig.
Du har blivit välsignad – nu ska du gå vidare och dessa krafter följer dig.

⭐ Sammanfattning – vad drömmen egentligen säger
Det här är en initieringsdröm.
En dröm om att du bär på en gåva (vinstlotten i valnöten) som nu ska öppnas.

Du går från:

omedveten potential

till medveten andlig väg

Prästen och kvinnan är två guider:
den manliga (ritual, struktur)
den kvinnliga (intuition, omfamning)

Smörjelsen är ett tydligt tecken på att du har passerat en tröskel.

Djuren visar att du inte går ensam.

Svartvitt visar att du ännu inte sett hela bilden – men du är på väg.

🔥 Min direkta tolkning
Du har fått en andlig kallelse.
Något i dig har öppnats, och drömmen visar att du är redo att ta emot en insikt eller uppgift som du burit länge men inte förstått.

Det är en dröm om välsignelse, övergång och aktivering av inre kraft.

## Comment 80
Author: Condor

Jag hade också en dröm i natt. Det var en av mina "vanliga" drömmar. 😄

Jag sparkade med benet och Fata Morgana frågade "vad gör du".

Jag svarade "jag drömde".

Fata Morgana: "vad drömde du?"

Jag: "att jag kämpade mot monster"

Fata Morgana: "vad annars". 😄

Vi såg ju en film med monster igår kväll, men det var inte samma monster som dom jag drömde om.

## Comment 81
Author: snowy00

#80: 

😄
Fick ni förresten tag i zombie-spelet på er Xbox?
Där finns det många monster att bekämpa.

## Comment 82
Author: Stjärnskott

#79: Tack! 🏵

Det var mycket att läsa o smälta.....

## Comment 83
Author: Condor

#81: 

Sånt där låter jag Fata Morgana sköta om. Jag vet inte ens hur den där X-boxen fungerar. Men hon har inte haft tid ännu.

## Comment 84
Author: Condor

#82: 

Ja, men jag tycker att det var en bra analys, även om man inte ska ta allt som copiloten säger som givet.

## Comment 85
Author: Stjärnskott

#84: Ja, jag håller med.

## Comment 86
Author: FataMorgana

#81: 

Jag har inte hunnit än. Men det verkar vara ett kul spel. Något liknande som jag själv söker efter 😄 Men har inte riktigt tid för sådant nu, utan jag får se till julen sen när jag har några lediga dagar 😊

## Comment 87
Author: snowy00

#83, 86:

Ok, förstår😄 ja, tid behöver man ju förstås.😊

## Comment 88
Author: snowy00

#84: 

Jag tycker förresten också att ai:n gav en ganska bra analys av Stjärnskotts dröm.
