# Att leva varje ögonblick i medvetenhet
Author: FataMorgana

I vårt hektiska liv tenderar vi ofta att agera utan att vara medvetna om vad vi gör. Vi går genom livet och utför våra uppgifter på autopilot.

Men det finns en annan väg – en väg som leder oss till en djupare förståelse av oss själva och världen omkring oss, och den vägen går genom medvetenhet.

Att leva med full medvetenhet i varje ögonblick innebär att vara helt närvarande i varje rörelse vi gör, utan att döma eller värdera den. Varje liten handling – från att borsta tänderna till att gå, äta eller till och med lyfta en kopp – blir en möjlighet att vara medveten. Vi slutar att tänka på det förflutna eller oroa oss för framtiden och ser istället världen precis som den är, utan att ge den några etiketter eller åsikter.

I sin essens handlar det om att vara så fullständigt närvarande i varje ögonblick att tankarna inte längre fyller vårt sinne. 

Osho beskriver detta så vackert när han säger: *"När din hand är fylld med medvetenhet, är ditt huvud utan tankar, för all din medvetenhet har flutit in i din hand. Nu finns ingen energi kvar för att tänka."*

När vi fyller varje rörelse med medvetenhet – när vi verkligen känner hur vår hand rör sig, hur varje muskel arbetar och varje cell är i rörelse, utan att värdera eller döma – då tystnar våra tankar. De behöver inte längre vara där, för hela vår uppmärksamhet och energi är i handlingen, i nuet.

Det är i dessa ögonblick av medvetenhet som sanningen verkligen kan träda fram. När vi är närvarande på det sättet, utan att döma eller värdera det vi gör, blir vi fria från våra förutfattade idéer och projiceringar. Vi ser världen utan filter, utan de lager av tanker och tolkningar vi vanligtvis lägger på den. I denna oskyldiga närvaro av medvetenhet, utan att vara färgade av våra egna tankar, kan sanningen träda fram klar och tydlig.

För att praktisera detta måste vi vara villiga att släppa taget om våra gamla vanor och sätt att tänka. Det handlar inte om att göra något perfekt eller att förändra oss själva, utan om att helt enkelt vara närvarande i varje ögonblick. Det handlar om att släppa alla förväntningar och istället vara öppna för att ta emot ögonblicket precis som det är.

Så, nästa gång du går, gå med full uppmärksamhet. Känn varje steg, varje rörelse av dina fötter mot marken. Känn hur din kropp rör sig genom luften. När du äter, ät med full medvetenhet. Känn smaken av varje tugga, lukten av maten, hur den känns i din mun. Och när du talar, tala med medvetenhet. Låt varje ord komma från en plats av närvaro, utan att tänka på vad som kommer att hända till näst. 

I början kan det vara svårt. Vår inre robot – de vanor och tankar som styr vårt dagliga liv – kommer att försöka ta över. Men om vi verkligen övar på att vara medvetna i varje handling, kommer vi gradvis att märka en inre transformation. Vi kommer att känna oss mer levande, mer i kontakt med vår inre sanning. Hela världen kommer att kännas klarare och mer autentisk.

Och ju mer vi praktiserar denna medvetenhet, desto mer kommer vi att märka hur våra tankar tystnar, och vi börjar vara i harmoni med oss själva och världen omkring oss. Vi kommer att känna oss mer närvarande, mer i balans, och vår energi kommer inte längre att förloras i tankar och analyser.

## Comment 1
Author: Stjärnskott

#0

Som vanligt väldigt fint och begripligt skrivet. 🙏

Samtidigt som jag läser de kloka orden - finns det en stor och stark Nej sägare i mig.

Det är liksom omöjligt att vara fullständigt Närvarande - Hela tiden.
Den protesterande sprattlande känslan - är både irriterande och lockar till något som kan liknas vid ett godmodigt varmt leende.... Där inne på insidan. *Som om den säger lilla människan. Sluta kämpa emot*🥰

Växlingar mellan varmt och kallt gör sig gällande..... 

Intressant är det att betrakta de inneboende tankarna som drar i känslosträngar som tror att de vet och kan.

Kroppen talar till mig - 🫠

## Comment 2
Author: [Borttaget]

#0:

Fint skrivet.
Jag blir ofta spänd i kropp och sinne när jag ska *försöka* vara närvarande i allt jag gör. Nu förstår jag att du inte menar att man ska försöka så mycket...så att man blir spänd.

Men det funkar oftast bättre för mig att ha min yoga och meditationsrutin. Då spiller det helt spontant och naturligt över i min vardag, så att tankarna sinar, och medvetenheten träder fram..i dagens och även nattens göra.

Men det är ju inte allt eller inget, man kan ju "praktisera" både och, "formell" meditation, och utanför meditationen praktisera mindfulness så som du beskriver det 😊

Tack iaf, för en fin text🤗

## Comment 3
Author: Condor

#0: 

Precis så är det. Men jag undrar om det verkligen finns någon som alltid, i varje ögonblick, gör varje handling i full medvetenhet med full uppmärksamhet? Men man ian ju alltid öva.

## Comment 4
Author: FataMorgana

#1: 

Tack för dina fina ord och för din reflektion! 😊  

Jag förstår precis vad du menar – den där inre Nej-sägaren känns så bekant. Men jag skulle säga att det just är den där inre roboten jag skrev om, den som alltid försöker ta över, som säger: "Nej, det går inte." Att det är den som vill övertyga oss om att det inte går att vara helt närvarande. Den vill dra oss tillbaka in i det gamla, in i tankarnas värld, där allt är bekant och förutsägbart. 😊

Men sen skulle jag nog också säga att du har rätt – vi kan nog inte vara fullständigt närvarande hela tiden. Men vi kan bli mer medvetna om när vi inte är det. Vi kan börja se när roboten tar över och säga: "Aha, där kom du igen!" Utan att kämpa emot, utan att döma. Bara betrakta. Och just där, i det ögonblicket av insikt, har vi redan brutit mönstret lite grann.

Så kanske det inte handlar om att tvinga fram total närvaro, utan snarare om att skapa små ögonblick där vi ser igenom illusionen – och då får vi de där varma leendena på insidan, precis som du beskriver. 🥰

## Comment 5
Author: Stjärnskott

#4: 🥰

## Comment 6
Author: FataMorgana

#2 

Tack själv för din fina reflektion! 🤗 Jag skulle nog säga att det finns många vägar till Rom. För vissa är det enklare att sätta sig ner och meditera och därigenom låta den närvaron sippra in i vardagen, medan det för andra fungerar bättre att öva på att göra varje handling med full medvetenhet.

Men oavsett vilken väg man tar, handlar det ju egentligen inte om att försöka vara närvarande – utan snarare om att sluta vara någon annanstans i tankarna. Att, när man till exempel diskar, går eller städar, bara lägga märke till: "Oj, nu är jag någon helt annanstans med mina tankar." Och i den stunden av insikt har vi redan "kommit tillbaka". 

Kanske skulle vi rent av byta ut ordet "försöka" mot "påminna sig"? För när vi försöker vara närvarande kan det lätt bli en ansträngning, men om vi istället bara påminner oss om när vi inte är det, blir det mer av en naturlig insikt än en prestation.😊

## Comment 7
Author: Condor

#6: 

Det där påminner mig om historian som ni alla känner, där den vise mannen säger "när jag sitter, sitter jag, när jag går, går jag osv. och att de flesta redan har kommit fram i sinnet medan de fortfarande går.

I din sista mening kommer det bra till uttryck att det inte handlar om  en instruktion att fokusera med mental ansträngning, utan snarare en upplevelse av total närvaro.

## Comment 8
Author: FataMorgana

#3: 

Kanske tystnar den inre roboten aldrig helt, men någon gång kanske den inte längre styr oss på samma sätt. Och i takt med att den blir tystare, blir närvaron mer naturlig, inte som något vi måste göra, utan som något vi bara är 😊

## Comment 9
Author: Condor

#8: 

Just det! 🙂

## Comment 10
Author: [Borttaget]

#6:

Ja, det är ett bra sätt, att byta ut ordet "försöka" till att "påminna sig", för lite som ni säger handlar närvaro inte alls om en mental ansträngning, utan en upplevelse av tystnad från ett inre brus. Det är lite som att byta ut ordet "problem" mot "utmaning", eller ordet "fokus" mot "uppmärksamhet".😊

Jag märker på mig själv att när jag mår bra, och är stabil i psyket, då är det sällan eller aldrig nu mer, som jag är "försvunnen i tankar"... Utan till större delen, mer eller mindre, helt närvarande. Men när jag mår sämre och kanske har ångest, som här om dagen, då är jag ganska så fast i tankebanor i stället. Kanske är det just då man (jag iaf) får "träna" på, eller påminna sig om att vara närvarande...åtminstone så gott det nu går.🤔

## Comment 11
Author: Condor

#10: 

Nu är du på rätt väg i ditt resonemang. 🙂 Att observera sig själv och påminna sig själv om att vara närvarande när man inte är det, är ju det som kallas mindfulness. Det var också det som Buddha propagerade.

## Comment 12
Author: [Borttaget]

#11:

Då förstår jag nog lite mer🙂 en bra sak med att sådana här inlägg och trådar som FM startade i #0, även om det kanske är sagt med andra ord förr, i andra inlägg, så är det bra att påminna sig om det med jämna mellanrum, osv.

## Comment 13
Author: FataMorgana

#12: 

Det är egentligen bara en av många vägar tillbaka till nuet. På samma sätt som en Zen-mästare ger sin elev en koan och klappar i händerna istället för att ge en förklaring, är syftet att föra eleven till en direkt upplevelse av det som händer här och nu. På samma sätt var min tanke med texten – att påminna oss om hur vi kan återvända till nuet. 

Om vi gång på gång påminner oss om att vända uppmärksamheten tillbaka till våra kroppar, till det vi gör i stunden – känna doften av maten vi lagar, smaken av den när vi äter, marken under våra fötter – då övar vi på att komma tillbaka till nuet. Och i samma ögonblick vi gör det, försvinner de tankar som håller oss kvar i dåtiden eller i framtiden 😊

## Comment 14
Author: [Borttaget]

#13:

Sant så😊
