# Att låta kroppen arbeta för en när den är sjuk
Author: [Borttaget]

Jag har märkt nu när jag varit sjuk att känslan är att även om saker som feber, frossa och dylikt är obehagligt så är det något kroppen gör för att bli frisk igen. Det kan man till och med läsa om, att det stämmer. Men mina tankar går att det är lätt att kämpa emot detta obehagliga, som kroppen utsätter sig för, som att det rakt skulle vara något dåligt. Nu är det ju så att det som är dåligt för kroppen är viruset (i mitt fall då), men allt som kroppen gör för att bli av med viruset är ju något bra i det stora hela. Det är klart att alldeles för hög feber är skadligt, och det är nog bra att försöka sänka sin feber om man har hög sådan, men i grunden försöker ju kroppen bara att bli av med viruset. Så om man psykologiskt kämpar emot detta i för stor utsträckning, känns det som att man kan motarbeta kroppens naturliga sätt att hantera problemet. Detta är ju inget vetenskapligt, utan endast min egen känsla, och mina reflektioner av saken. Men det var så jag kände någonstans i bakgrunden nu när jag hade relativt hög feber, och även om det var jobbigt, så kände jag mig ändå tacksam för att kroppen gjorde allt för att bli av med viruset. 

Ta nu detta inte som en objektiv sanning, utan endast som mina egna subjektiva reflektioner om saken.😊

## Comment 1
Author: FataMorgana

#0: 

Det du skriver påminner mig om något som U.G. Krishnamurti sa, eller minns inte exakt hur han sa det, men det var något i stil med att kroppen inte bryr sig ett dugg om vad vi tycker eller tänker, vad vi gillar eller ogillar. Kroppen är en överlevnadsmaskin, helt fokuserad på att göra sitt jobb och hålla oss vid liv. Så när vi är sjuka är nog det bästa vi kan göra just det, att inte kämpa emot (psykologiskt), utan istället acceptera, lägga oss ner, vila, och låta kroppen ta hand om sig själv. Din insikt om att acceptera kroppens processer, även när de är obehagliga, är en bra påminnelse om att vi ibland bara behöver lita på kroppens egen visdom. Men klart, har man hög feber, så är det nog bra att försöka sänka sin feber, så som du också skriver 😊

## Comment 2
Author: [Borttaget]

#1:

Kan tänka mig att U.G. Krishnamurti har sagt något sådant, och jag håller helt med honom. Osho har också sagt något liknande, men då handlade det om cancer, och inte förkylning/covid. Han sade nåt i stil med att vi hela tiden försöker att slåss med och motarbeta cancern. Antar att han då också menade något i stil med att låta kroppen ta hand om sig själv, och läka så gott det går🤔

Men ja, ibland behöver vi ju med vår teknologi ge kroppen en knuff i rätt riktning, med läkemedel, och dylikt. Det är i alla fall ganska otroligt hur intelligent och avancerad kroppen är, i sig själv...😊

Min kiropraktor har en bra slogan...att han "bedriver friskvård, och inte sjukvård". Det är ju också på något sätt inom ämnet, och något ordinär sjukvård nog kan lära sig något av.

## Comment 3
Author: Condor

#0: 

Visst, feber och inflammation är till för att bekämpa virus och bakterier. Men när vi hade de farliga virusvarianterna som drabbade lungorna var det en överreaktion av immunförsvaret som orsakade en cytokinstorm, som i sin tur orsakade värre inflammationer och skador..

https://virologyj.biomedcentral.com/articles/10.1186/s12985-022-01814-1

De nya virusvarianterna som vi har nu är bättre på attt dra sig undan immunförsvaret. Det låter som om detta vore farligare, men immunraktionen blir svagare och leder inte till en cytokinstorm och lika starka inflammationer.

## Comment 4
Author: [Borttaget]

#3:

Intressant. Ja, jag har ju bara en mildare form av covid om det nu är så, och det var ju av den upplevelsen som min reflektion kom från. Men det finns säkert många fall där kroppen felar i sin läkning också, så klart.

## Comment 5
Author: [Borttaget]

#2:

Det där uttalandet jag skrev om i #2 som Osho gjorde har jag funderat på emellanåt sen jag läste det nån gång i tonåren. Fick ett intressant svar av ChatGPT om Oshos eventuella poäng med uttalandet, och det kan säkert stämma ganska bra:

*"Osho, en indisk mystiker och andlig ledare, hade ofta ett ovanligt sätt att se på livet, hälsa och sjukdom. När han säger att vi 'slåss mot och motarbetar cancer,' kan han ha menat att vårt förhållningssätt till sjukdom, och kanske särskilt cancer, ofta är präglat av rädsla, aggression och motstånd. Hans poäng kan ha varit att denna kampinställning i sig kan vara skadlig eller kontraproduktiv.*

*Osho trodde på att leva i harmoni med livet, och han betonade vikten av acceptans och att förstå sjukdomar som en del av det mänskliga tillståndet. Om vi ser cancer eller någon annan sjukdom som en 'fiende' att bekämpa, kan det skapa en mental och emotionell belastning som kanske förvärrar situationen. Istället kan han ha förespråkat en mer holistisk syn, där man inte bara fokuserar på att förgöra sjukdomen utan också att förstå orsakerna, acceptera situationen och leva medvetet och harmoniskt trots utmaningarna.*

*Kort sagt, Osho kanske försökte förmedla att vi bör förändra vårt sätt att förhålla oss till sjukdomar som cancer, från en kamp mot en fiende till en mer medveten och accepterande attityd."*

## Comment 6
Author: FataMorgana

#5: Jag översätta detta från en osho-sida:

"Maharshi Raman dog av cancer. Ramakrishna Paramahansa dog av cancer. Finns det större meditatorer? J. Krishnamurti led av många sjukdomar, han led i nästan tjugo år av svåra huvudvärk. Hans huvudvärk var ibland så svår att han ville slå sitt huvud mot väggen. Finns det en större meditator? Kan du hitta en större levande Buddha? Om J. Krishnamurti lider av huvudvärk, om Raman Maharshi dör av cancer, om Ramakrishna dör av cancer, tror du fortfarande att meditation ger dig hälsa? Ja, på ett sätt kommer den att göra dig friskare och mer hel, men bara på ett inre plan.

Djupt inom dig kommer du att vara hel, djupt inom dig kommer du att vara andligt frisk.

Raman dör av cancer, men hans ögon är fulla av glädje. Han dör skrattande. Det är verklig hälsa. Hans kropp lider av stor smärta, men han förblir enbart en vittne. Det är meditation."

## Comment 7
Author: FataMorgana

#6: Observera förresten att det var U.G Krishnamurti som led av huvudvärk och inte J. Krihsnamurti. Det måste vara ett tryckfel i texten. Om jag inte misstar mig totalt.

## Comment 8
Author: [Borttaget]

#6, #7:

Tack för citatet.🙂

## Comment 9
Author: Condor

#5: 

Det är myckete möjligt att Osho hade rätt. Jag läste en artikel i en esoteriktidskrift en gång för länge sen (80-90 talet eller så) att en kvinna använde sig av en mental metod som på den tiden spreds ut under alternativscenen, att visualisera små hajar i blodet som äter upp cancercellerna. Jag vet och minns inte allt om vilka terapier hon annars fick, men i alla fall hamnade hon hos någon sorts terapeut eller guru (minns inte exakt) och berättade för honom att hon använder sig av den metoden men den hjälpte inte.

Han sa till henne attt hon skulle skicka hem alla hajar och säga "kriget är slut". Först då hamnade hon i ett inre lugn som gjorde att cancern kunde botas.

För ungefär 10 år såg jag en dokumentation om en liten pojke som hade en mycket aggressiv form av cancer. Inga terapier hjälpte och till slut gav han, hans föräldrar och läkarna upp kampen och fokuserade bara på att göra den sista tiden så fin som möjligt för pojken. Dom for på tivoli med honom, reste omkring och han fick till och med dricka öl. Kampen var slut och plötsligt blev pojken frisk från cancern.

Det handlar kanske om att släppa taget och acceptera situationen. Då flöder energierna bättre och man ger den gudomliga energin som flöder i oss alla chansen att verka.

## Comment 10
Author: Condor

#6: 

Någonting måste man ju dö utav. Är det inte cancer så är det något annat.

## Comment 11
Author: [Borttaget]

#9:

Ja🤔 det var lite så jag kände nu också när jag hade hög feber. Att om jag motsätter mig sjukdomen, kommer kroppen bara att få ännu svårare att läka den... Så ja, kanske hade Osho rätt.

## Comment 12
Author: Condor

#11: 

Ja, i stället för att göra en kamp av det är det bättre att agera utifrån ett inre lugn. Klart att man ändå måste göra sitt bästa för att bli frisk, men utan kamp och utan att spänna sig och sen kan man bara acceptera att resten ligger i guds händer.

## Comment 13
Author: [Borttaget]

#12:

Precis!😊
