# Mina tankar om vad andlighet är
Author: [Borttaget]

Jag skrev denna text för ett tag sen och tänkte att jag kan dela den här också.😊

Detta är naturligtvis bara min syn på ämnet. Det finns nog lika många synsätt som det finns människor.

När man hör ordet "andlighet" tänker man ofta på religion och tro, men för mig är det två olika saker. Man kan vara andlig och religiös, men man behöver inte vara andlig bara för att man är religiös.

Det är inte heller fel att tro, men det är också skillnad på att tro och veta. Om man har erfarit, så behöver man inte tro, då är det mer som att man vet. För mig är andlighet att erefara... Att erfara Gud, Jaget, Källan, eller vad man nu vill kalla det, men inte nödvändigtvis att tro på en gud.

Man kan erfara Jaget på flera olika sätt, det vill säga man kan ”nå Jaget” på flera olika sätt, men själva erfarandet är alltid det samma, för alla som har erfarandet. Det är inte ett tillstånd, och på sätt och vis inte heller ett erfarande, för om det är ett erfarande måste det finnas någon som erfar det, vilket det i den stunden inte finns.

Det är inte bara i djup meditation man kan ha detta erfarande, utan det kan ske helt spontant om livet tillåter. Ett sådant exempel är Eckhart Tolle, som beskriver att han fram till nästan 30 års ålder mådde sämre och sämre med sig själv, tills en natt när tanken kom till honom att han inte kunde leva med sig själv längre... Han erfor Jaget, helt spontant, och det var, enligt honom, eftersom att hans psykiska lidande blev så starkt att han till slut bara släppte taget.

Efter att man har haft det här erfarandet tar livet hand om resten, man vet på något sätt vad som ”behöver göras”. Min egen erfarenhet säger att man blir mer och mer obunden till yttre saker och förhållanden, att det finns en kärna av tystnad och stillhet som ingenting kan röra. Tankar, känslor, händelser kommer och går men ens inre kärna är alltid densamma... Och det gäller även de som ännu inte har haft detta erfarande, de är bara inte riktigt är medveten om Jaget, för att använda de orden.

Mooji är ett annat exempel på någon som hade erfarandet vad jag förstår relativt spontant, men genom djup bön. Han lär ut att man alltid har varit, och alltid är, Jaget, att man bara ska ”ta ett steg tillbaka” och se genom ögonen på den som ser allt hända, som bevittnar allt hända. Detta är också tystnaden och friden, och det är något vi alla är och alltid har erfarit.

Det är vad jag menar med andlighet, att erfara Jaget, tystnaden inombords. Det spelar ingen roll hur man gör det, genom meditation, djup bön eller helt spontant. Men man kan medvetet styra sitt varande i den riktningen, genom att medvetet tysta sitt sinne genom till exempel en meditationsmetod. Det är dock inte alls säkert att detta erfarande kommer genom att man börjar meditera, eller att man till exempel ber... En sak är dock säker, att ju mer man försöker och strävar efter erfarandet, desto längre ifrån det kommer man.

För det är den som strävar och försöker som för ett ögonblick måste upphöra att existera, bli tyst och helt stilla... Då ser man igenom det som inte är, till det som är och alltid har varit. Källan, Gud, ens Sanna Jag, eller hur man än vill kalla det.

## Comment 1
Author: FataMorgana

#0: Vad fint skrivet, tack för det 😊 Kommer inte på något att tillägga, men kanske vid senare tillfälle 😊

## Comment 2
Author: Condor

#0: 

Ja, det är den största skillnaden mellan religion och andlig väg, att man tror på det som religionen bestämmer hur det är, medan den andliga vägen är en upptäcksresa.

Osho sa att vem som vill ge dig en tro är din fiende och jag håller med Osho. Religioner tar dig snarare längre bort från gud än till gud. Inom religioner finns det en hierarki och dom som är högst uppe i hierarkin bestämmer vad dom längre ner ska tro och sprida ut och hur böckerna ska tolkas. Det finns ingen plats för egna erfarenheter och egna resonemang.

Det här tarotkortet symboliserar hierarkin.  Ordet "hierophant" härstammar från grekiskan och betyder bokstavligen "den som visar det heliga". Han sitter på sin tron med guldkrona på huvudet och de andra 2 knäar framför honom. Jag skulle säga att han visar det skenheliga. 😄

## Comment 3
Author: [Borttaget]

#1:

Tack, återkom gärna om du kommer på något att tillägga😊

#2:

Håller med dig. Religioner ger en föreställningar som man sedan i bästa fall får arbeta bort, om man kommer in på en "riktig" andlig väg.

Hoppas man inte blir en som sitter med guldkrona och vill att folk ska buga åt en😄 då har man nog gått vilse i sig själv

## Comment 4
Author: Condor

#3: 

😄😄😄

## Comment 5
Author: FataMorgana

#3: Ja då har man nog gått vilse 😄 Det påminner mig om vad jag läste på en kvinnas Facebook sida igår. Det fick mig nästan att trilla av stolen. Kan inte låta bli att citera ett par saker av vad hon skrev:   

"Jag nådde upplysning 2014 vilket var helt fantastiskt 
Att som kvinna i Sverige våga stå för den man är och leva fullt ut i sanning om vad jag uppnått och vem jag är och vilka förmågor jag bär på och använder passar absolut inte in i ett land som tex Sverige där det ses som ett aktivt ego som pratar så här hemma i väst 
Jag störs inte alls av det just för att jag har uppnått upplysning."

"Jag blev så fascinerad av att killen har mediterat och levt strikt i så många år medans det tog mig tex 8 veckor att tända upp mitt tredje öga = the pinalgland och efter det rasade alla upphöjningar in och avlöste varandra och som ledde till otroliga upphöjningar och transformationer och en kundalini... "

"Vi kan se in i andras kroppar, läsa andras tankar, se in i framtiden, förflytta oss i de olika dimensionerna OM vi transformerats till det"


Ja vad ska man säga, det är just sådant som Mooji, Osho och andra varnar för, dvs att man ska vara försiktig så att det inte blir ego-utveckling i stället för andlig utveckling. Vad hon än har upplevt den där kvinnan, så är det ingen kundaliniresning i alla fall.

## Comment 6
Author: [Borttaget]

#5:

Ja, man får vara försiktig... Det är så lätt att egot kryper in i det man gör och säger, tror och tänker. Det är inte lätt att försöka se subjektiva saker objektivt.... Men den där kvinnan verkar i alla fall ha gått vilse...😵‍💫

## Comment 7
Author: Condor

#5: 

Det där är inte bara i Sverige som det där ses som ett aktivt ego, utan det där är en egotrip var i världen som man än befinner sig. Ett "spirituellt ego" är större än den vanliga människans ego.

Och sen........vilka föreställningar somliga har om chakrasystemet...... "tända upp tredje ögat". 😄🤣

Jag tror att hon aldrig har gjort riktiga andliga erfarenheter och misstänker att hon bara har varit på en svamptrip, eftersom den här kvinnan har gjort klipps tillsammans med Lundberg. Kanske Malta är det enda landet där detta inte anses vara en egotrip. 😄

## Comment 8
Author: Stjärnskott

#0: Väldigt fint skrivet 🤗

## Comment 9
Author: [Borttaget]

#7:

Ja, och att "läsa tankar, se in i framtiden, och förflytta sig i dimensioner" (vilka dimensioner?🤷) har ju inget med upplysning att göra från första början...

#8:

Tack🤗😊
