# Finns det ett liv efter födelsen?
Author: Condor

En liten vishetshistoria av okänd författare:

En tvillingspar som ännu inte är fött pratar med varandra i sin mammas mage.

"Säg, tror du på ett liv efter födelsen?" frågar den ena tvillingen.

"Ja, absolut! Här inne växer vi och blir starka inför det som väntar oss ute." svarar den andra tvillingen.

"Jag tror det är nonsens!" säger den första. "Det kan inte vara något liv efter födelsen - hur skulle det ens se ut?"

"Jag vet inte exakt. Men det kommer säkert vara mycket ljusare än här. Och kanske kommer vi att kunna gå omkring och äta genom munnen?"

"Vilket nonsens jag har aldrig hört! Äta genom munnen, vilken konstig idé. Vi har ju navelsträngen, som försörjer oss. Och hur skulle du kunna gå omkring? Navelsträngen är ju för kort."

"Jo, det går säkert. Det kommer helt enkelt att vara lite annorlunda."

"Du är knäpp! Ingen har någonsin kommit tillbaka från 'efter födelsen'. Livet tar slut vid födseln, punkt slut."

"Jag erkänner att ingen vet hur livet efter födelsen kommer att se ut. Men jag vet att vi då kommer att få se vår mamma och hon kommer att ta hand om oss."

"Mamma??? Tror du verkligen på en mamma? Var är hon då?"

"Hon är här - överallt omkring oss. Vi är och lever i henne och genom henne. Utan henne skulle vi inte kunna vara!"

"Skitsnack! Jag har aldrig märkt något av en mamma, så hon existerar inte."

"Jo, ibland, när vi är helt tysta, kan du höra henne sjunga. Eller känna henne smeka vår värld..."

## Comment 1
Author: Emo

Tankeväckande. Bra skrivet.

## Comment 2
Author: Condor

#1: 

Tack! 🙂

## Comment 3
Author: [Borttaget]

#0:

Fin och lite rolig historia🙂

## Comment 4
Author: Condor

#3: 

Speciellt slutet säger mycket. 😊
