# God Jul 🎄🎅
Author: FataMorgana

Vill önska er alla en God Jul 💚

## Comment 1
Author: [Borttaget]

God Jul på er alla.❤️

## Comment 2
Author: Condor

God jul till alla besökare från mig med! 🎅

## Comment 3
Author: snowy00

God Jul  🎄🎅

## Comment 4
Author: Stjärnskott

God Jul på er alla. 🌲💗

## Comment 5
Author: FataMorgana

Jultomten visar oss en julmeditation med ett passande mantra 😄

## Comment 6
Author: Condor

#5: 

Jag prövade ut den och befann mig direkt i den sjunde dimensionen. 😄

## Comment 7
Author: Condor

Julstämning i Wien. Poliser med maskingevär bevakar Stefansdomen. Tråkigt att sånt här har blivit nödvändigt. Men i alla fall skjuter inte Kalle Anka och Piff och Puff med nötter på varandra längre.

Bilden tog jag härifrån.
https://www.kleinezeitung.at/politik/17943756/gewaltiges-polizeiaufgebot-vor-stephansdom-nach-vier-festnahmen-in

## Comment 8
Author: snowy00

#5:

😄

Hoppas ni alla har en fin julafton.

## Comment 9
Author: FataMorgana

#8: Ja idag är det rätt lugnt här, hoppas du också (och alla andra med förstås), har en fin julafton 😊

## Comment 10
Author: snowy00

#9: Det har vi😊

Här får ni ett foto från tidigare idag.

## Comment 11
Author: FataMorgana

#10 Så vitt och vackert 😊 Här har redan all snö som kom igår smält bort.

## Comment 12
Author: FataMorgana

Hittade en fin text av Sadhguru om Jesus och hans lära så här till Julen, som jag översatte till svenska med hjälp av ChatGPT. Översättningen är inte riktigt den bästa, men den duger:
____________________________________________________________________________________

När vi säger "Jesus" syftar vi inte på en man som levde för 2000 år sedan, utan på en viss möjlighet inom varje människa. Det är viktigt att varje individ låter denna kvalitet blomstra inom sig, eftersom människor idag i religions namn är villiga att ta varandras liv. I vår strävan efter det gudomliga förlorar vi vår mänsklighet.

Den mest betydande aspekten av Jesu lära handlade om att leva utan fördomar, utan att se vem som är din och vem som inte är din. Endast då skulle man känna till Guds rike. Han sa tydligt: "Guds rike är inte någonstans där uppe, det är inom dig." Bara i den inledande "marknadsfasen" talade Jesus om att ta dig till Guds rike. När tillräckligt många hade samlats runt honom vände han sig om och sa: "Guds rike är inom dig." Det är kärnan i hans lära.

Tyvärr saknar 99% av befolkningen något fantastiskt inom sig själva. Om det var någonstans långt borta kanske du inte skulle vilja göra resan. Men när det är precis här och du missar det, är inte det en tragedi? Om Guds rike är inom dig måste du utforska det inom dig; det är så enkelt.

Det finns vetenskapliga metoder som ger tillgång till den dimension inom dig som är själva källan till skapelse; den kropp du bär är skapad inifrån. Jesus hade inte tillräckligt med tid i sitt liv för att propagera för vetenskap, så han talade om tro eftersom det är en snabb väg. När han sa: "Bara barn kommer att komma in i Guds rike" talade han inte om små barn, han talade om den som är barnslig, den som inte har förutfattade meningar om allt; omdömeslös.

Vilken slutsats du än drar kommer du att vara fel, eftersom livet inte passar in i någon av dina slutsatser. Varken livet eller livets källa kommer att ge vika för den som har för många slutsatser. Om du lägger ner den bagaget är det mycket enkelt.

Mot slutet av sitt liv, när det var ganska säkert att Jesus skulle bli dödad, var den enda fråga hans lärjungar kunde tänka på: "När du lämnar din kropp och går till din Fars rike kommer du att sitta på hans högra sida. Var kommer vi att vara? Vilken av oss kommer att vara på din högra sida?" Deras mästare - de ser honom som Guds son - kommer att bli utsatt för en fruktansvärd död, och det är deras fråga! Men titta bara på mannens kvalitet - han visade denna kvalitet hela sitt liv - oavsett vilket håll alla drar honom, fortsätter hans uppdrag att etablera det han vill. Så han säger: "De som står först här kommer att stå sist där. De som står sist här kommer att stå först där." Han förstörde hierarkin; det handlar inte om att tränga sig fram till himlen. Inom den inre riket fungerar endast renhet.

Det är dags att se bortom trosystem och betrakta livet som det är. Trots allt är skapelsens källa inom dig. Om du tillåter det att fungera kommer allt att vara i harmoni; och det är själva grunden för hans läror. Jesu ord har fört mycket offer, fromhet och kärlek till världen, men det mest betydelsefulla i hans liv; kärnan och grunden för hans lära är, "Guds rike är inom dig."

Om det är inom dig är det en andlig process. En andlig process innebär inte en grupp, kult eller fanclub. Det är en individuell sökande, vilket är essensen av yoga och den andliga processen i Öst. Tyvärr har de mest avgörande elementen som Jesus talade om glömts bort. Det är dags att återinföra essensen av hans ord - inte bara för en särskild grupp, utan för alla. Låt Jesus anda leva.

## Comment 13
Author: Stjärnskott

#12: Amen på det!
